Policija nadaljuje z intenzivnim preverjanjem informacij o morebitnih sumih kaznivih dejanj s področja spolne nedotakljivosti in drugih kaznivih dejanj. Po nedeljskem pozivu namreč niso dobili še nobene prijave, je Generalna policijska uprava (GPU) zapisala v sporočilu za javnosti. Preverjajo tudi okoliščine dogodka, v katerem je umrla ena oseba. Gre sicer za smrt umetnika Romana Uranjeka, ki je storil samomor, po nekaterih navedbah pa naj bi bil tesno povezan s Smodejem.
Policisti pozivajo vse, ki karkoli vedo o izpostavljenih ali kakšnih drugih podobnih dogodkih, da te primere prijavijo policiji na najbližjo policijsko postajo, interventno številko policije 113 ali preko drugih elektronskih komunikacij.
Storilci tovrstnih kaznivih dejanje se preganjajo po uradni dolžnosti. Kriminalisti sicer lahko preverjajo navedbe o domnevnih spolnih zlorabah, ki so bile javno objavljene, a za učinkovito izvedbo postopka je nujno potrebno sodelovanje oškodovanih oseb, so sporočili iz Generalne policijske uprave (GPU).
Vse aktivnosti policistov in kriminalistov so usmerjene v preveritev verodostojnosti in resničnosti vsebine zapisov na spletu o storjenih kaznivih dejanjih in identifikacijo morebitnih žrtev ter potrditev obstoja morebitnih razlogov za sum, da so bila storjena kazniva dejanja, katerih storilec se preganja po uradni dolžnosti.
Na splošno dodajajo, da je pri obravnavi tovrstnih kaznivih dejanj žrtev nepogrešljiv vir informacij za kriminalista in največkrat tudi edini. Prijavljanje teh primerov pa je potrebno tudi zaradi preprečevanja morebitnega izvrševanja novih kaznivih dejanj, so dodali.
Policija tudi intenzivno preverja okoliščine dogodka, v katerem je umrla ena oseba, v smeri ali so pri tem podani morebitni razlogi za sum kaznivega dejanja. Tega zaenkrat niso potrdili.
Postopki kriminalistov so v intenzivnem teku, zato se vse pridobljene informacije sproti analitično obdeluje in vrednoti z namenom načrtovanja nadaljnjih aktivnosti. Zaradi učinkovite izvedbe teh postopkov ne morejo razkrivati, so še zapisali.
Policija ne razkriva za kateri konkreten primer gre, v javnosti pa odmevajo očitki o domnevnih spolnih zlorabah novomeškega kulturnika in zastopnika Društva za sodobno kulturo Fotopub Dušana Smodeja, a jih po pisanju Slovenskih novic zanika. Včeraj se je odzvala tudi kulturna ministrica Asta Vrečko, ki je v izjavi za medije izrazila ničelno toleranco do vsakršnega nasilja problematike, tudi v kulturi, ter napovedala preverbo možnih sistemskih ukrepov.
K oddaji prijav pozivajo tudi v Inštitutu 8. marec. Odločitev o rabi alkohola je legitimna odločitev posameznika, podobno velja za drogo, čeprav je ta nelegalna, da pa nekdo spolno nadleguje osebo, ki ni pri polni zavesti, pa je nedopustno in zakonsko prepovedano, je včeraj dejala direktorica inštituta Nika Kovač.
Vpletenost v afero zavračajo tudi drugi znani Slovenci, ki so jih Bojan Požar in njegovi medijski zavezniki poskušali potegniti v afero. Na družbenih omrežjih so se med drugim odzvali Franci Kek, Arjan Pregl in Jaša Jenull.