Revija Reporter
Slovenija

Brutalni medijski linč nesojenega ministra Vojka Adamiča

Igor Kršinar
1 7.019

7. jan. 2024 20:00

Deli na:

Vojko Adamič se je skoraj 30 let ukvarjal s kozjerejo na kmetiji na obrobju Ljubljane.

Primož Lavre

Vse do zadnjega trenutka je veljal za glavnega favorita za kmetijskega ministra Vojko Adamič, nato pa je prišlo do preobrata in premier Robert Golob je za novo kmetijsko ministrico predlagal poslanko Matejo Čalušić. Zaradi nezaupnice v poslanski skupini je Adamič po vnovičnem premisleku umaknil soglasje za kandidaturo, še prej pa doživel medijski linč. Razkrivamo njegovo življenjsko zgodbo.

»Pri kmetijstvu je v resnici moja izbira že dalj časa Vojko Adamič, ki je bil kandidat že pred letom in pol. Pozneje smo želeli zato, da smo uravnovesili število ministric in ministrov, dati prednost dami. Nič narobe, zdaj bo imel Adamič znova priložnost, da pokaže svoje znanje. /…/ Mislim, da bo Adamič sam dokazal, kako pozna kmetijstvo, verjamem, da bomo vsi pozitivno presenečeni,« je premier Robert Golob izjavil v predprazničnem intervjuju na TV Slovenija.



Toda ko ga je premier pripeljal na pogovor v poslansko skupino Gibanja Svoboda, poslancev ni prepričal. Najbolj odločno ga je zavračal najmlajši poslanec Lenart Žavbi in naokoli razlagal, da poslanska skupina ne bo podprla Adamiča. Vodja poslanske skupine Borut Sajovic naj bi celo zapustil srečanje s premierjevim izbrancem. Še prej so Adamiča predstavljali predvsem kot nekdanjega vojaka in rejca koz, celo kot pripadnika militantne smeri v Gibanju Svoboda.

Dan pred vložitvijo kandidature je Golob še vztrajal pri Adamiču, ki je zaradi nezadovoljnih poslancev na koncu odstopil od kandidature, premier pa je za kmetijsko ministrico predlagal poslanko Matejo Čalušić, ki je bila pred vstopom v politiko zaposlena v domačem gostinskem podjetju, prodajala je škropiva, poleg biotehniške fakultete pa je opravila tudi tečaj za sommelierko.

Vojko Adamič je polkovnik in diplomirani inženir zootehnike, vse do upokojitve je bil zaposlen v Slovenski vojski in je v času osamosvajanja v Ljubljani vodil priprave na oboroženi odpor v primeru posredovanja Jugoslovanske vojske ob razglasitvi osamosvojitve. Takrat je tudi kupil kmetijo v okolici Ljubljane in se ukvarjal s proizvodnjo kozjega mleka. Kmetovanju se je še bolj intenzivno posvetil po upokojitvi, pred volitvami pa je Gibanju Svoboda pomagal pri pisanju programa za kmetijsko politiko.

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24