Revija Reporter
Slovenija

Brez izgredov na protestnih shodih

STA

7. dec. 2012 15:53 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Tudi danes se je po državi nadaljeval val protestov proti politični eliti na državni in lokalni ravni. Protestniki so se zbrali v Ljubljani, Murski Soboti, Ajdovščini in Bohinjski Bistrici, shodi pa so povsod minili mirno.

V Ljubljani se je na že tretjem shodu proti politiki Republike Slovenije, kot so ga poimenovali organizatorji, zbralo nekaj več kot 1000 protestnikov. Shod se je začel na Kongresnem trgu, protestniki pa so od tam krenili na pohod po Ljubljani, ki so ga znova sklenili pred državnim zborom oziroma na Trgu republike. Nekateri so prižgali sveče in jih položili ob varovalno ograjo, spet drugi so igrali na različna glasbila in poplesavali. Od tam so se zvečer mirno razšli.

Protestniki so sicer s transparenti sporočali, da so proti diktaturi kapitala ter da imajo dovolj laži, korupcije in kraje. Z vzkliki so sporočali tudi: "Ne bomo plačali vaše krize" in "Denar ljudem, ne pa bankam". Vzklikali so, da so vsi lopovi in da "kapital škoduje zdravju" ter žvižgali. Na poti mimo stolnice so vzklikali "Denar ljudem, ne pa Cerkvi".

Nekateri so k odstopu pozivali vlado in ji na enem od transparentov sporočili, da bi bilo to najlepše božično darilo, spet drugi so "gotof si" sporočali ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću. Sprehodili so se tudi mimo sedeža Radiotelevizije Slovenije in sporočali "RTV je naša". Od tam so se podali mimo ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport. Superministra Žigo Turka so pozivali k odstopu.

Protestnikom se je sicer na Kongresnem trgu pridružil tudi glavni tajnik šolskega sindikata Sviz Branimir Štrukelj, potem ko sta sindikat in ministrstvo danes ponovno prišla navzkriž glede normativov in standardov v šolah in vrtcih. A so protestniki Štruklju sporočili, da njih ne predstavlja nihče.

Pred medije je medtem stopil eden od pobudnikov shodov Uroš Lubej in predstavil okvirne zahteve. "Hočemo prenovo Slovenije, ki bo temeljila na morali, na socialni pravičnosti, na vladavini ljudstva in strogo nasprotujemo nadaljnji umetni delitvi naroda," je povedal. Dejal je, da se nekatere skupine protestnikov že organizirajo in bodo formirali odbor, ki bo svoje osnovne zahteve predstavil 21. decembra, ko je napovedana prva vseslovenska ljudska vstaja.

Proteste je spremljala tudi policija, ki je zavarovala območje okoli Magistrata pa tudi državnega zbora. Policisti so zaradi varnosti za promet občasno zapirali ceste.

Nekoliko več ljudi kot v Ljubljani, približno 2500, se je zbralo v Murski Soboti na protestnem shodu Prekmurska vstaja. Protestniki, ki so se je pod geslom Gron je vdaro zbrali pred spomenikom na Trgu zmage, so se pozneje preselili na Trg kulture. Nato so se napotili pred stavbo sodišča, demonstracije pa končali pred občinsko stavbo, pred katero so policisti postavili zaščitne ograje. Zaprta so bile tudi ceste ob Trgu zmage.

Protestniki so ves čas so vzklikali proti politikom na državni in lokalni ravni, zažigali njihove fotografije in zahtevali pravno državo ter osvoboditev izpod jarma tistih, ki gledajo zgolj na lastne interese. Zahtevali so tudi takojšnje oblikovanje tehnične vlade z vsemi pooblastili za nemoteno delovanje in ukrepanje, revizijo delovanja vlade, državnega sveta in občin ter uvedbo mehanizma ljudske nezaupnice za predsednika in premiera, ministre in poslance, državne in občinske svetnike ter župane. Tudi ta shod se je končal mirno.

Na protestnem shodu v Ajdovščini se je zbralo okrog 200 protestnikov, ki so mirno protestirali proti vladi, domačim tajkunom in tudi proti županu Marjanu Poljšaku zaradi zadnjega sklepa občinskega sveta o visoki podražitvi komunalnih storitev in oskrbi s pitno vodo v občini.

Pred Ažmanovim domom v Bohinjski Bistrici pa se je zbralo okrog 50 ljudi. Predstavili so konkretne zahteve, kot so socialna in pravična država, čim večje število javnih del in prenehanje dokapitalizacije bank. Poleg tega so izpostavili problematiko življenja v Triglavskem narodnem parku.