Brez elektrike še okrog 52.000 odjemalcev, iz tujine prihajajo dodatni agregati
5. feb. 2014 6:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Fotografija je simbolična.
Potem ko je bilo v ponedeljek zjutraj brez elektrike okoli 147.000 odjemalcev, so po zadnjih podatkih delavci elekto podjetij dvema tretjinama že uspeli zagotoviti električno energijo, brez nje pa jih je bilo po zadnjih podatkih včeraj zvečer še okoli 52.000. Slednjim poskušajo pomagati z agregati, ki še prihajajo tudi iz tujine.
Kot je za STA pojasnil poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan, so na prizadetih območjih včeraj namestili še sedem agregatov, ki so pomoč iz tujine, od katerih so štirje prišli iz Nemčije, trije iz Hrvaške. Ponoči naj bi jih prispelo še 14, dodatnih 11 iz Nemčije in trije iz Poljske. Agregate v četrtek pričakujejo še iz Romunije, ponudila jih je tudi ameriška vojska, a bodo po Šestanovih besedah še videli, ali bodo potrebni.
Agregate nameščajo glede na prioritete, ena teh je tudi oskrba z vodo. Druge prioritetne lokacije določajo elektro podjetja. Kot opozarja Šestan, z agregati ni mogoče oskrbeti vsake posamezne hiše. Na podeželju agregat zato priključijo na transformatorsko postajo, prek te pa se oskrbi določeno število hiš. Za to so seveda potrebni močnejši agregati, pojasnjuje.
Sicer pa so po njegovih besedah, da bi ekipam, ki so na terenu že več dni, omogočili vsaj nekaj počitka, včeraj vpoklicali dodatne ekipe gasilcev z območij, ki niso bila oziroma so bila prizadeta v manjši meri. Pomagajo tudi vojaki. Včeraj jih je bilo po Šestanovih navedbah na terenu 200, v sredo jih bo čez 400.
Vojaki pomagajo v posameznih občinah. Včeraj so iz Maribora v Logatec prevažali konstrukcije za daljnovod, z oklepniki skrbijo za oskrbo s hrano po nevarni cesti na Jezersko. V sredo bodo pomagali čistiti tudi prometnice, državne ceste na desetih lokacijah.
Šestan upa, da se bodo zadeve umirile do konca tedna, a tudi do takrat po navedbah elektro podjetij še ne bodo uspeli znova napeljati električne energije vsem odjemalcem. Jim bodo pa pomagali z agregati, ki jih bodo v kraje, kjer jih bodo potrebovali, premeščali z območij, kjer se bodo zadeve že uredile.
V Bruslju so v ponedeljek sporočili, da so se na slovensko prošnjo za pomoč v okviru evropskega mehanizma za civilno zaščito takoj odzvale Avstrija, Nemčija in Češka. Včeraj pa so stanje osvežili z informacijo, da je Nemčija zagotovila še dodatno podporo ter da so na pomoč priskočile še Romunija, Poljska in Madžarska. Skupaj so članice unije doslej zagotovile 50 agregatov in tehnično pomoč, od tega okoli 70 strokovnjakov in 20 vozil.
Mehanizem za civilno zaščito pomaga državam pri odzivanju na nesreče ter pri njihovem preprečevanju. V njem sodeluje 32 evropskih držav - poleg članic unije še Makedonija, Islandija, Liechtenstein in Norveška. Evropska komisija upravlja mehanizem prek centra za nujni odziv, ki deluje 24 ur na dan, spremlja tveganja in izredne razmere po vsem svetu ter o njih obvešča pristojne službe v državah.
Od vzpostavitve leta 2001 so države evropski mehanizem za civilno zaščito sprožile več kot 180-krat, tudi v pomoč pri soočanju s posledicami supertajfuna Haiyan na Filipinih, gozdnih požarov na jugu Evrope in vojne v Siriji.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke