Bratuškova: »V igri« tako krizni davek kot dvig davka na dodano vrednost
7. maj. 2013 5:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Koalicija je enotna in podpira ukrepe, ki jih je pripravila vlada, je po včerajšnjem koalicijskem vrhu na Brdu pri Kranju dejala premierka Alenka Bratušek. Program stabilnosti bo do četrtka oz. najkasneje do petka še dopolnjen in popravljen, je dodala. Ukrepe bodo predstavili po sprejemu na vladi.
Bratuškova je povedala, da so imeli poslanci več vprašanj in pobud, kar kaže, da jih stvari zanimajo in da so pripravljeni s konstruktivnimi predlogi določene stvari še izboljševati.
Premierka je ponovila, da je stanje v proračunu bistveno slabše, kot je bilo predvideno v sprejetem proračunu za letos, in da morajo biti temu primerno pripravljeni ukrepi.
"Dokument, o katerem smo danes govorili, je bil še osnutek. Do četrtka ali najkasneje petka bo dokument še dopolnjen in popravljen," je dejala.
Program stabilnosti bodo v sredo predstavili socialnim partnerjem na Ekonomsko-socialnem svetu (ESS). Premierka pričakuje, da bo program po seji ESS verjetno deležen še manjših popravkov, da pa bo smer programa takšna, kot so jo zastavili.
Za isti dan je predviden tudi sestanek z opozicijo. Ne glede na to, da na drugi strani pri največji opozicijski stranki SDS na nedeljskem parlamentarnem vrhu ni bilo posluha glede fiskalnega pravila in torkove izredne seje DZ, "bomo mi svoj del posla vseeno oddelali," je dodala. Ob tem bo, tako Bratuškova, vesela tudi njihovih predlogov, kaj naj v letu 2015 še naredijo, da bi uravnotežili javne finance.
Premierka o ukrepih konkretno ni želela govoriti, saj da gre dokument še v usklajevanje k socialnim partnerjem. Potrdila je, da sta "v igri" tako t. i. krizni davek kot tudi dvig davka na dodano vrednost, a da so ukrepi načrtovani tudi na odhodkovni strani proračuna.
Včerajšnji pogovor Bratuškove s prvakom SDS Janezom Janšo pa po njenih besedah ni bil uspešen, saj Janša vztraja pri danađnji seji o vnosu fiskalnega pravila v ustavo.
Minister za finance Uroš Čufer je po usklajevanju dejal, da je šlo za zanimivo debato o tem, kako pripraviti program stabilnosti. Večina diskusije je bila o samem načinu fiskalne konsolidacije, torej koliko narediti na strani prihodkov in koliko na strani izdatkov. "Na srečo imamo ta luksuz, da se lahko še vedno sami odločamo, kako to narediti, na žalost pa imamo izbiro samo med težkimi odločitvami na eni in na drugi strani," je dejal.
Po Čuferjevih besedah bi bila optimalna struktura ukrepov dve tretjini na odhodkovni strani in ena tretjina na prihodkovni strani, a bodo dokončne številke predstavili po četrtkovi seji vlade.
Za prvaka SD Igorja Lukšiča je pomembno predvsem to, da je koalicija izkazala visoko stopnjo enotnosti in je vlada dobila podporo glede smeri in ključnih predlogov, kar da je dobra popotnica k stabilizaciji Slovenije.
Še pred skupno novinarsko konferenco je Lukšič pojasnil, da so v dokumentih predvideni tudi ukrepi za pomoč gospodarstvu, zlasti izvoznikom. O prodaji državnega premoženja pa je dejal, da ima koalicija nekoliko različna stališča. Sam se je do tega ukrepa skupaj z nekaterimi kolegi ogradil. "Gre namreč za to, da ne moremo žagati veje, na kateri gradimo svojo prihodnost," je še povedal in dodal, da se o podrobnostih glede prodaje premoženja sicer še niso podrobno pogovarjali.
Po mnenju predsednika DL Gregorja Viranta pa je ključno, da program stabilnosti prinaša ukrepe tako na prihodkovni kot na odhodkovni strani proračuna. Kot je dejal, je za DL pomembno, da so ti ukrepi uravnoteženi in se poleg novih davkov govori tudi o ukrepih na odhodkovni strani. Ob tem je posebej poudaril, da bo treba zelo okrepiti pobiranje davkov od tistih, ki so jih dolžni plačati in da so ti ukrepi dodaten motiv za izvajanje neusmiljenega boja proti gospodarskemu kriminalu in korupciji.
Predsednik DeSUS Karl Erjavec je izpostavil, da aktualna vlada ni imela sto dni časa za ustrezno pripravo vseh ukrepov, zato je bilo treba pohiteti, vendar bodo kljub temu pravočasno pripravili potrebne dokumente in jih poslali v Bruselj. Za stranko DeSUS pa je po njegovih besedah pomembno to, da ne bodo največje breme krize nosili upokojenci in da so uskladili stališča v zvezi s položajem upokojencev.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke