Revija Reporter
Slovenija

Bratuškova: Odpravljanje posledic vremenske ujme trenutno ne more potekati hitreje

STA

7. feb. 2014 6:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Predsednica vlade Alenka Bratušek je v oddaji Tarča na TV Slovenija opozorila, da sanacija električnih omrežij v tem trenutku ne more potekati hitreje. Varnost vseh ljudi, ki so na terenu, je na prvem mestu, znižanje cen dizelskega goriva pa je bila po njenih besedah najboljša rešitev v tako kratkem času.

Na vprašanje, ali je ugotovila kakšno večjo napako v zadnjih dneh, je Bratuškova izpostavila varnost in spomnila na smrt 20-letnega delavca pri odpravi posledic ujme na Štajerskem.

Tudi minister za obrambo Roman Jakič je vse, ki pomagajo na terenu, pozval, naj skrbijo za svojo varnost. Pri odpravljanju posledic ledene ujme se je po njegovih besedah poškodovalo pet gasilcev in dva vojaka, kljub temu, da so, kot je poudaril, "vsi profesionalci". Pri poškodovanih gasilcih in vojakih je šlo predvsem za zlome nog, ureznine in udarce v glavo, je še povedal.

Na vprašanje, ali je bilo znižanje cen dizelskega goriva edini primeren ukrep v tem trenutku, je premierka dejala, da je bila v tako kratkem času to edina rešitev.

Premierka je povedala, da se na vladi pogovarjajo tudi o možnosti, da bi sanacija električnega omrežja potekala v smeri, da bi čim več električnih vodov speljali pod zemljo.

Spomnila je na včerajšnji dogovor na vladi, da bodo ministri v roku 14 dni pripravili nabor potrebnih ukrepov. V petek se nadaljuje sanacija razmer, čim večjemu številu ljudi želijo vrniti električno energijo. Znova je pozvala lokalne skupnosti na prizadetih območjih, naj sodelujejo s civilno zaščito.

Kot primer je izpostavila občino Postojna, kjer je bilo v preteklih dneh precej težav na tem področju. "Sama sem bila v nedeljo v Postojni in apelirala in prosila, da bi vzpostavili center, kjer bi se ljudje lahko pogreli, napolnili telefone, dobili nekaj za pojest in popit," je dodala.

Bratuškova je še poudarila, da so takoj, ko so lahko in ko je bilo treba, zaprosili za mednarodno pomoč. Na očitke, da bo trajalo, da bo Slovenija dobila mednarodno finančno pomoč, pa je odgovorila, da so na prvem mestu ljudje in stabilizacija razmer. Ko bo za to poskrbljeno, pa se bodo potrudili, da bodo postopki stekli kar se da hitro.