Revija Reporter
Slovenija

Bomo delali tudi po smrti? Zakaj tudi pri nas išče delo vse več upokojencev

Katarina Keček
28 1.102

19. jun. 2022 20:00

Deli na:

Fotografija je simbolična.

Profimedia

Zadnjič mi kolega začudeno razlaga, da je na letalu American Airlines opazil stevardeso, ki je imela okoli 75 let: »Urejena, namazana, profesionalna, šik, tako kot vse druge, le da je toliko starejša. Čezoceanski poleti trajajo tudi 15 ur. Le kako zdrži ta tempo?« Tudi sama sem se ob tem spomnila vsakodnevnih prizorov iz tujine, kjer za blagajno trgovine delajo gospodje v letih mojega dedka, babice z rutami na glavi na ulicah in tržnicah prodajajo različno hrano, večina taksistov pa so upokojenci, ker ponoči ne morejo spati. Tudi v Ljubljani lahko že srečaš takšne

Prizori iz tujine, kjer delajo vsi, ne glede na leta, postajajo tudi naši vsakdanji prizori. V socializmu smo marsikoga slišati reči, ko bom upokojen, ne bom nič več delal, zdaj pa  postaja naša nova realnost besedna zveza – delal bom do smrti.

Tolikšnega pomanjkanja delavcev v vseh gospodarskih sektorjih, kot ga imamo zdaj, ne pomnimo že dolgo. Zakaj naj vas ne začudi, če vas bo ob prihodnjem obisku trgovine ali gostinskega lokala postregla babica vašega soseda ali če se bo stanovalec upokojenskega doma zjutraj odpravil na delo v McDonald'su.

Kaj o delu upokojencev pravi Črt Kanoni, nekdanji novinar z RTV, ki v pokoju še vedno opravlja svoj poklic. Dela v Zvezi društev upokojencev in ureja njihov časopis.

Upokojenci poudarjajo dva razloga za začasne zaposlitve, na prvem je finančni razlog. Pokojnine pri nas so take, kot so in ne dosegajo rasti življenjskih stroškov. Drugi razlog pa je socialni.

Ste vedeli, da je diskriminacija do starejših tretji največji predsodek na svetu, takoj za rasizmom in seksizmom.

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24