Bojan Petan: kaviar levičar in še en tajkun, ki ga rešuje slaba banka
13. feb. 2014 6:01 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Bojan Petan je za Hermanom Rigelnikom že drugi veliki tajkun, ki ga iz prezadolžitve rešuje Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB), slaba banka. Pri tej so pod vodstvom izvršnih direktorjev Crhistopherja Gwilliama, Janeza Škrubeja, Torbjörna Manssona in Aleša Koršiča privolili v reprogramiranje posojil Petanovi skupini DZS, ki 19 bankam dolguje skupaj okoli 150 milijonov evrov.
Tri banke, NLB, NKBM in Abanka, so svoje terjatve do DZS v višini 52 milijona evrov prenesle na slabo banko. Banke upnice naj bi v reprogram posojil privolile zaradi finančne in lastniške prepletenosti družb pod okriljem DZS (gre še za Dnevnik, Terme Čatež in Marino Portorož), po poročanju Financ se bojijo, da bi sicer tvegali propad Term Čatež. Soglasje za reprogram je povezano z imenovanjem prokurista, tega naj bi v dogovoru z bankami imenovali v treh mesecih. Do konca reprograma leta 2016 bo moral Petan plačevati le en odstotek obresti na leto, šele nato dodatnih 5,5 odstotka. Pomeni, da bomo davkoplačevalci, ki za svoje lastne kredite plačujemo več kot šestodstotno letno obrestno mero pri enoletnem najemu kredita, s svojim denarjem Petanu omogočili lastniško konsolidacijo skupine DZS. Tako kot mu je z davkoplačevalskimi milijoni pomagal Gregor Golobič po svojih ljudeh v Skladu za financiranje razgradnje NEK Krško, ko je bila na oblasti Zares, zaradi tega teče kazenski postopek.
Seveda bi bila edina za davkoplačevalce sprejemljiva rešitev glede Petanovih dolgov, da bi jih spremenili v lastniške deleže, očitno pa ima tajkun v vladi Alenke Bratušek in po njej v slabi banki zaslombo za svoje lastninjenje. Tista, ki zdaj »tala«, ni Alenka Bratušek, pač pa to počne Gregor Golobič, ki pač vrača usluge Petanu, kateremu so kolegi pri Financah pred leti celo dali vzdevek Golobičeva denarnica. Bil je predsednik brežiškega odbora LDS, po njenem razpadu pa je sledil Golobiču in Zares.
Kako so ti ljudje prepleteni, priča dejstvo, da je Petan za direktorja Marine Portorož postavil Sebastjana Selana, nekdanjega direktorja Slovenske obveščevalno-varnostne agencije. Ravno Selan je opravil umazano delo za Zares, s tem da se je leta 2011 nedopustno angažiral v referendumski kampanji o noveli zakona o arhivih, s katero je skušala Majda Širca, nekdanja ministrica za kulturo iz Zares, omejiti dostop do arhivov o delovanju SDV. Tedaj so volivci na referendumu to preprečili, toda zdaj skuša to storiti vlada marionetne premierke Bratuškove.
Vrnimo se k Petanu. Gre za tipičnega kaviar levičarja, katerega prejemki rastejo v nebo. Leta 2009 je bil tretji najbolje plačani menedžer v državi z bruto prejemki 614 tisoč evrov. Leta 2010 sta skupaj s članico uprave Renato Kosmač prejela skupaj 1,065 milijona evrov bruto, leta 2011 sta s Kosmačevo pobrala 916 tisoč evrov bruto, predlani pa je ostal v upravi sam in prejel neverjetnih 984 tisoč evrov bruto. Ob prebiranju Dnevnika lahko človek izve, za kaj se zavzema oziroma kaj želi doseči Golobič, sicer pa so črno propagando do perfektnosti naštudirali v Nedeljskem dnevniku pod urednikom Zlatkom Šetincem. Ta je brat lobista Mileta Šetinca, znanega tudi kot pisca novinarskih vprašanj za ženo Mojco Pašek Šetinc, novinarko TV Slovenija.
Tako kot Jankovića (Tone Rop: Jaz sem te nastavil, politika te je nastavila!) je tudi Petana nastavila politika, natančneje Gregor Golobič. Spomnimo, Golobič je bil v nekdaj vsemogočni LDS postavljen za »urejanje« medijev. DZS je uredil tako, da sta državna sklada SOD in KAD svoj delež v Dnevniku prodala brez javnega povabila, z direktno prodajo, in to družbam, povezanim z DZS, ki jo je že tedaj vodil Petan.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke