Revija Reporter
Slovenija

Bogati zet Ivana Zidarja s podporo tisoč evrov

Biserka Karneža Cerjak

28. dec. 2011 6:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

"Socialno ogroženi" zet Ivana Zidarja Renato Strojko ima vikend v Kapeli na Bizeljskem, luksuzno opremljeno hišo in tri avtomobile visokega cenovnega razreda, prejema pa nadomestilo za brezposelne.

Kako je mogoče, da je Renato Strojko, zet Ivana zidarja, ki je tudi direktor avstrijsko-slovenske družbe SCT-Porr, registrirane za gradnjo železnic, upravičen do tisoč evrov bruto nadomestila za brezposelne? Je mogoče, če se tako odloči Zavod RS za zaposlovanje. Za zavod je namreč najpomembnejša veljavna zakonodaja, po kateri premoženje in dohodki iz premoženja ne vplivajo na možnost pridobitve denarnega nadomestila.

Prav zato se sploh niso spraševali o tem, ali morda Strojko kot brezposelna oseba opravlja delo, za katerega prejema visok dohodek z dobičkom, niti to, da je lastnik hiše in vikenda na Bizeljskem, da ima skupaj s prijateljem jahto, privezano v izolski marini, in da naj bi si prav takrat, ko mu je bila dodeljena socialna pomoč, kupil celo audi v vrednosti 60.000 evrov.
 
Kot je razvidno iz odločbe Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje, je 42-letni Renato Strojko upravičen do denarnega nadomestila med brezposelnostjo za devet mesecev. Denarno nadomestilo znaša za prve tri mesece 1.050 evrov bruto, do enakega zneska pa je upravičen tudi v naslednjih šestih mesecih. Kot je še zapisano v obrazložitvi odločbe, je Strojko vložil zahtevo za priznanje pravice do denarnega nadomestila med brezposelnostjo 26. julija letos, denarno nadomestilo pa dobiva izplačevati že od 13. julija letos, torej dan potem, ko mu je prenehalo delovno razmerje pri delodajalcu Splošno gradbeno podjetje Slovenija ceste zaradi stečaja.
 
Plačilo denarnega nadomestila bogatemu Strojku ni le na meji norosti, temveč je tudi nesramno, toliko bolj, če njegove dohodke in premoženje primerjamo z vsemi tistimi, ki morajo za tako vsoto delati ves mesec. Dodelitev denarnega nadomestila je tudi izjemno krivična, še zlasti če primer Strojko primerjamo  z ljubljanskim dijakom Alešem Adamičem, o katerem so že poročale Slovenske novice.
 
Po smrti staršev Adamič živi skupaj z bolno babico, ker pa po pokojni mami prejema le 206 evrov pokojnine, je prosil za pomoč center za socialno delo. Z odločbo mu je bilo dodeljeno pičlih 1,51 evra socialne pomoči mesečno. Ko se je pritožil na direktorat za socialne zadeve, je dobil odgovor direktorja direktorata Davorja Dominkuša, ki je med drugim zapisal, da se na direktoratu zavedajo, da je znesek nizek in velikokrat ne zadošča za kritje vseh življenjskih potreb.
 
In kako je v primeru »brezposelnega« Strojka? Iz doslej dostopnih podatkov je razvidno, da je samo v letu 2010 iz naslova plač zaslužil 87.000 evrov bruto. To naj bi pomenilo okoli 3.500 evrov mesečno, kot skriti lastnik nekaterih podjetij pa naj bi si leta 2010 celo izplačal 40.000 evrov neto dobička. Na zavodu sicer zagotavljajo, da bodo še enkrat proučili primer Strojko, a so še dodali, da bodo ravnali v skladu z veljavno zakonodajo.
 
Ker v njej, kot smo že omenili, piše, da »premoženje ter dohodki iz premoženja ne vplivajo na možnost pridobitve denarnega nadomestila,« lahko povsem upravičeno dvomimo, da bo zavod izvedel ukrep. Verjetno bodo mleli toliko časa, da bo prišel mesec maj, ko bo Strojko upravičen še do zadnjega obroka za brezposelne.