Bo splošna ugotovitev o korupciji v Sloveniji dovolj za krivdo obtožencev v Patrii?
27. maj. 2013 14:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Na sojenju v zadevi Patria že več kot dve uri poteka zaključni govor državnega tožilca Andreja Ferlinca. Ta skuša krivdo vsem petim obtoženim, med katerimi je tudi donedavni premier Janez Janša, dokazati s sklicevanjem na raziskave o korupciji v Sloveniji, ki jo je opravila mednarodna revizorska hiša Ernst&Young. Ta je namreč ugotovila, da je Slovenija najbolj skorumpirana država na svetu, saj naj bi kar 96 odstotkov vprašanih menedžerjev označilo podkupovanje kot prakso v poslovnem svetu.
Prav tako Ferlinc skuša krivdo slovenskim obtožencem dokazati s sklicevanjem na finski pravosodni sistem, ki naj bi bil najbolj zaupanja vreden v Evropi. Čeprav se je tam sojenje v zadevi Patria šele začelo in tako še zdaleč ni končano, je že to za Ferlinca dokaz o krivdi slovenskih obtožencev. Podobno velja za avstrijski proces, kjer so ugotovili, da se je v zadevi Patria zgodila korupcija, čeprav niso konkretno navedli ljudi, ki naj bi prejeli podkupnino.
Najbolj verodostojno se mu zdi pričanje Patriinega menedžerja Reija Niitynena, ki je, mimogrede, na zaslišanju preko videokonference celo izrecno zanikal, da bi Janši ponujal kakršno koli nagrado. Kljub temu je Ferlinc prepričan, da je denar iz Patrie končal v stranki SDS, ter ne verjame zgodbi, da bi denar šel v roke tajskemu poslovnežu Apichatu Sirithapornu.
Ferlinc se zelo veliko ukvarja z Jožetom Zagožnom, ki se sicer zaradi hude bolezni ne more več udeleževati sojenja. Prepričan pa je, da ni ničesar naredil na svojo roko. Zanimivo je tudi, da ne zna pravilno izgovoriti priimka obdolženca Ivana Črnkoviča, ki ga vseskozi imenuje Crnkovič, zaradi česar je Črnkovič že večkrat protestiral, Ferlinc pa ga je ignoriral.
Očitke v zvezi s tem, da ni mogoče obtožiti na podlagi obtožbe, da je kaznivo dejanje storil neugotovljenega dne, neugotovljenega kraja in neugotovljeni komunikacijski način, utemeljuje z izjavo, da so vse okoliščine podrobneje napisane v obtožnem predlogu, ki da je prestal sodni preizkus (!). No, resnici na ljubo je treba povedati, da sodni preizkus za obtožni predlog ni predviden in tudi v primeru zadeve Patria ni bilo, zato tudi poteka zadeva pred okrajnim sodiščem, v nasprotnem primeru pa bi bilo za to pristojno okrožno sodišče. Poleg tega se sklicuje na ubikvitarno teorijo, po kateri kraj ni bistven za obstoj kaznivega dejanja. Kazenski pravniki in ustavni pravniki bodo lahko imeli veliko pripomb na izjave tožilca Ferlinca.
Po govoru tožilstva je na vrsti zaključni govor obrambe. Predvidoma naslednji teden pa naj bi sodnica Barbara Klajnšek izrekla sodbo na prvi stopnji.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke