"Ob umiku so zahodne sile prebivalstvo Afganistana prepustile oblasti, ki zanika pravice žensk, otrok in ranljivih; zanika vsako ravnanje, ki ni v skladu s strogimi načeli in pravili talibanov in ne dopušča drugačnega ravnanja ali mišljenja. Poleg tega so bili ob umiku sami sebi prepuščeni tudi vsi sodelavci in podporniki zahodnih sil, vključno s sodelavci Slovenske vojske," so zapisali v sporočilu za javnost.
Zaradi nastale situacije na tisoče ljudi zapušča svoje domove in poskuša zapustiti Afganistan v upanju, da rešijo svoja življenja. Pri tem se postavlja vprašanje, kako bo Slovenija nudila podporo in zaščito osebam, ki bežijo, in sodelavcem Slovenske vojske, ki so jih pustili za seboj, se sprašujejo nevladniki. Vlado pozivajo, da sprejme sklep o takojšnjem umiku oseb, ki so v Afganistanu podpirale in sodelovale s Slovensko vojsko ter njihovih družinskih članov.
V ta namen naj vlada oz. ministrstvo za obrambo nemudoma pripravi seznam sodelavcev in drugih oseb, ki so nudile podporo Slovenski vojski, članov nevladnih organizacij, ki so sodelovali s slovenskimi organizacijami in podjetji in so zaradi tega lahko ogroženi ter njihovih družinskih članov, so navedli.
Da se omogoči čim hitrejši in enostavnejši prihod oseb v Slovenijo, lahko pristojni organi uporabijo schengenski zakonik, ki omogoča izdajo vizuma iz humanitarnih razlogov ali zaradi nacionalnega interesa. Prav tako se vizum iz humanitarnih razlogov lahko izda na podlagi vizumskega zakonika, navajajo na centru.
V nevladnih in humanitarnih organizacijah menijo, da je v dani situaciji izdaja vizuma nujna, saj omogoča varen in hiter prihod posameznikov v Slovenijo, brez nepotrebnih administrativnih ovir. Po prihodu v Slovenijo se mora tem osebam nemudoma omogočiti dostop do azilnega postopka, Slovenija mora takoj prenehati z vračanjem oseb v Afganistan, postopki združevanja družin, ki se še vedno nahajajo v Afganistanu, naj se obravnavajo prioritetno, so dodali nevladniki.
Bo Slovenija sprejela Afganistance, ki so pomagali Slovenski vojski
17. avg. 2021 7:20 Osveženo: 7:22 / 17. 8. 2021
Nevladne in humanitarne organizacije vlado pozivajo k sprejetju sklepa o takojšnjem umiku oseb, ki so v Afganistanu podpirale in sodelovale s Slovensko vojsko ter njihovih družinskih članov, so včeraj sporočili iz Centra za pravno varstvo človekovih pravic in okolja.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke