Revija Reporter
Slovenija

Bitka za UKC Maribor: Loredanova desna roka hoče razrešiti direktorja

STA
2.205

6. jul. 2023 10:59 Osveženo: 11:06 / 06. 7. 2023

Deli na:

Anton Crnjac

STA

Svet zavoda Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor bo na današnji seji po dveh mesecih znova razpravljal o predčasni razrešitvi direktorja Antona Crnjaca. Ta je sicer članom sveta v predvidenem roku podal odgovore na očitke iz sklepa o začetku postopka razrešitve, ki je bil izglasovan na zadnji majski seji.

Kako se je Crnjac odzval na očitke predsednika sveta Aleša Šabedra, sicer tudi direktorja urada za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu na zdravstvenem ministrstvu, uradno ni znano. Po navedbah Dnevnika pa naj bi sporočil, da so očitki pavšalni, nekonkretizirani, neobrazloženi in neresnični, zato naj bi predlagal, da postopek razrešitve ustavijo.

Še pred majsko sejo je Crnjac v izjavi za javnost izpostavil pozitivno poslovanje v začetku leta, pa tudi izvajanje dveh velikih investicij v bolnišnici - nadgradnje oddelka za onkologijo in vzpostavitve negovalne bolnišnice.

Šabeder aktualnemu direktorju sicer očita malomarno opravljanje dolžnosti, pa tudi skoraj tri milijone evrov izgube zavoda v zadnjih dveh letih. Crnjac očitke o ogromnih izgubah zanika in poudarja, da letos poslujejo pozitivno.

S poslovanjem v prvih petih mesecih letos se bo danes seznanil tudi svet zavoda. Kot je razvidno iz gradiva za sejo, je bolnišnica v tem času ustvarila 660.000 evrov presežka prihodkov nad odhodki, kar je po navedbah vodstva bolnišnice bolje od načrtov, saj so načrtovali zgolj uravnoteženo poslovanje. Glede na trenutne razmere v zavodu načrtujejo, da bodo do konca leta poslovali pozitivno.

Na ožjem seznamu potencialnih naslednikov sedanjega direktorja UKC naj bi bilo že nekaj časa tudi ime bivšega direktorja Vojka Flisa, danes navaja časnik Dnevnik, ki poroča tudi o sodbi Okrajnega sodišča v Ljubljani, da so UKC Maribor, bivši direktor Flis in njegova pomočnica za pravne zadeve kršili zakon o javnem naročanju, ker so oddali več naročil brez izvedbe ustreznega postopka.

Obdolžilni predlog je vložila državna revizijska komisija in v njem nanizala seznam naročil medicinskega potrošnega materiala v skupni vrednosti več kot 1,8 milijona evrov. Klinični center je leta 2019 neposredno kupil to blago pri 17 dobaviteljih, čeprav so skupne vrednosti poslov s posameznimi dobavitelji presegle mejno vrednost 20.000 evrov. Nad to vrednostjo bi namreč moral naročnik v skladu z zakonom predhodno izpeljati postopek javnega naročanja. UKC Maribor tega ni storil in je nakupe razdrobil na manjše vrednosti, poroča Dnevnik.

Flis, ki je mandat direktorja UKC Maribor opravljal že pred Crnjacom, je prepričan, da so bili očitki neutemeljeni in da so bili postopki naročanja izpeljani ustrezno in zakonito. "Javno naročilo je bilo objavljeno na portalu javnih naročil, vendar se je nato portal sesul. Naročila smo zato morali izpeljati drugače, ker je šlo za nakup zdravil in drugega medicinskega potrošnega materiala, ki ga pacientom nismo mogli odtegniti, saj potrebujejo vsakodnevno oskrbo," je maja pojasnil za omenjeni časnik.