Revija Reporter
Slovenija

Afera »fašist«: Luka Mesec pravnomočno oproščen – Bernard Brščič poražen

M. M.
11 2.547

9. feb. 2025 6:00 Osveženo: 7:42 / 09. 2. 2025

Deli na:

Bernard Brščič

Primož Lavre

Višje sodišče je Luko Mesca nezakonito oprostilo obtožb žaljive obdolžitve Bernarda Brščiča, trdi Brščičeva odvetnica.

Mesec, aktualni minister za delo, je še kot poslanec Levice 29. 11. 2018 v razpravi na seji v Državnem zboru predsednika danes razpuščene stranke Domovinska liga Bernarda Brščiča označil za fašista.

Brščič ga je civilno in kazensko preganjal. Na civilnem sodišču se je Mesec »izmazal«, saj je sodišče zavrnilo Brščičev zahtevek, v kazenski tožbi pa mu je sodišče dvakrat izreklo sodni opomin – prvič leta 2023, nato pa še septembra lani.

Sodnik je namreč odločil, da je Mesec kriv razžalitve brez argumentacije in mu kot kazen odredil opomin. Odločitev je utemeljil s tem, da je Mesec svoje ostre besede prepozno argumentiral. Kot olajševalno okoliščino je upošteval dejstvi, da je bil Mesec pred tem nekaznovan, od spornih besed pa je minilo že pet let, zato ni izreklo sodbe, temveč le opomin.

Čeprav je Mesec sprva trdil, da se na sklep prvostopenjskega sodišča ne bo pritožil, je vendarle vložil pritožbo višje sodišče v Ljubljani, ki je sodni opomin razveljavilo in s tem Luko Mesca dokončno oprostilo obtožb žaljive obdolžitve, poroča portal Strogo brezupno.

Po mnenju Brščičeve zagovornice Kati Mininčić je višje sodišče izdalo nezakonito odločbo, saj je odločitev sprejelo po zastaranju celotne zadeve. »Tri sodnice kazenskega oddelka Višjega sodišča v Ljubljani so o pritožbi zagovornika Luke Meseca na odločbo Okrožnega sodišča v Ljubljani vsebinsko odločale dne 18. 12. 2024, ko odločanje ni bilo več dovoljeno. Zadeva je namreč prav pri njih na Višjem sodišču zastarala! Odločanje višjih sodnic po datumu zastaranja ( ki je nastopilo dne 29. 11. 2024, to je 6 let od dneva storitve kaznivega dejanja) je tako nezakonito!« trdi odvetnica.

Po njene mnenju je taka odločitev sramota za največje višje sodišče v državi. »Očitno je moč sodstva postala ogromna, da si sodišče dovoli odločati o zadevi, ko je ta že zastarala. In ko so enkrat znotraj sodstva politične struje, sodniki niso več verodostojni. Obstaja predsodek. V vsaki moderni demokratični državi, kjer vlada pravo, in ne politika nad pravom, bi tem trem gospem že naslednji dan »slekli sodniško togo« za vse večne čase!« je ostra Kati Mininčić.