Revija Reporter
Slovenija

Berger v pismu Tauferju: Zakaj pisateljsko društvo molči ob grobem političnem posegu predsednika DZ?

Ivan Puc

12. jul. 2013 7:08 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Predsednik državnega zbora Janko Veber je povabljenemu zboru ljubljanskega Konservatorija za glasbo na slovesno0sti ob dnevu državnosti v državnem zboru prepovedal izvajanje skladbe Očenaš hlapca Jerneja. Ker se Društvo slovenskih pisateljev, ki ga vodi Veno Taufer, do zdaj ni odzvalo na ta »grob političen poseg«, se je nanj obrnil s pismom. Pri Vebrovem ravnanju gre po njegovih besedah ne le za »ukrepanje, ki postavlja predsednika DZ v neposredno bližino butalskega policaja (kar je sámo po sebi dovolj žalostno in bedno), ampak za grob političen poseg v avtonomijo umetniškega korpusa, ki je bil na slovesnost povabljen. Molk DSP ob tem in takšnem primeru bi pomenil, da se Društvo s to aroganco moči strinja, česar pa nikakor ne verjamem.«

Spoštovani predsednik DSP,


dragi Veno,

dovoli, da Te – kljub poletni vročini – nadlegujem z vprašanjem, ki se mi zastavlja že kar 14 dni:
ali se je Upravni odbor Društva slovenskih pisateljev oz. Ti kot njegov predsednik kako odzval na nenavadno ravnanje predsednika Državnega zbora Janka Vebra, ki je pevskemu zboru Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana onemogočil (če uporabim najmanj ostro besedo), da bi na slovesnosti ob Dnevu državnosti izvedel Oče naš hlapca Jerneja, ki ga je po besedilu Ivana Cankarja uglasbil Karol Pahor?
Če se je (oz. si se) kako odzval, se oproščam za svojo nepoučenost in Te prosim, da mi jo odpraviš, če pa se ni (oz. se nisi), potem Te pozivam, da se DSP do tega ravnanja čim prej opredeli. Po mojem ni šlo le za ukrepanje, ki postavlja predsednika DZ v neposredno bližino butalskega policaja (kar je sámo po sebi dovolj žalostno in bedno), ampak za grob političen poseg v avtonomijo umetniškega korpusa, ki je bil na slovesnost povabljen. Molk DSP ob tem in takšnem primeru bi pomenil, da se Društvo s to aroganco moči strinja, česar pa nikakor ne verjamem.
Spoštovani predsednik, v času »ljudskih vstaj« je DSP oz. njegovo vodstvo pokazalo izjemno občutljivost in odzivnost. Upam, da bo tako tudi zdaj, morda v sodelovanju s sodrugi iz KOKSa, katerega član je, če prav vem, tudi Društvo slovenskih skladateljev, ki bi bilo ob dogajanju v Državnem zboru lahko prav tako prizadeto.
Kolegialno pozdravljam, Aleš Berger
Solkan, 9.7. 2013