Revija Reporter
Slovenija

Beneška komisija proti deponiranim podpisom

Marko Medvešek

27. nov. 2012 6:53 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Za Beneško komisijo je praksa vnaprej podpisanih dokumentov nepoštena in premalo transparentna.

Praksa vnaprej podpisanih izjav, ki jih lahko te stranke uporabijo, če kandidat izda njeno zaupanje, je po mnenju Beneškem komisije, to je komisije Sveta Evrope za demokracijo skozi pravo, vprašljiva in v neskladju z demokratičnimi praksami, h katerim stremi Evropa. Komisijo je namreč nedavno za mnenje o deponiranih odstopnih izjavah poslancev in drugih kandidatov za politične funkcije nekaterih bosansko-hercegovskih strank prosilo pravosodno ministrstvo BiH.

Zakaj je mnenje Beneške komisije, zaradi katere je spomladi nastal zaplet ob imenovanju slovenskih članov (Pahorjeva vlada je predlagala Cirila Ribičiča in Dragico Wedam Lukić, Janševa vlada je temu nasprotovala), zanimivo za Slovenijo? Poslanska skupina Pozitivne Slovenije je z deponiranimi podpisi podprla svojo referendumsko pobudo.

Povod za poizvedbo pravosodnega ministra BiH Zorana Mikulića pri Beneški komisije je bil primer odstopne izjave ministra za prostorsko ureditev Desnice Radivojevića, ki jo je 22. junija letos sprejel predsednik Federacije BiH Živko Budimir, dan kasneje pa je Radivojević predsednika obvestil, da ni odstopil in da mu on ni poslal odstopne izjave. Je pa zapustil svojo stranko (Stranka demokratične akcije ali SDA), eno od strank vladne koalicije, zato je SDA iz predala potegnila ministrovo deponirano odstopno izjavo in jo poslala Budimirju.

Beneška komisija se sicer ni izrekala o konkretnem primeru (ustavno sodišče BiH je kasneje odločilo, da deponirana izjava ni veljavna), je pa menila, da je praksa deponiranja podpisanih odstopnih izjav v nasprotju z evropskimi standardi demokracije in vladavine prava. Med drugim je poudarila, da je praksa vnaprej podpisanih dokumentov, ki jih lahko nato strankarska vodstva uporabijo po svoji volji, nepoštena in premalo transparentna, v nasprotju s principi Evrope in demokratičnimi praksami, z negativnimi posledicami za politični sistem. Evropske demokracije bi se morale takim praksam izogibati, je sklenila komisija. Čeprav morda niso v nasprotju z zakonom, ne ustrezajo demokratičnim standardom, ki se pričakujejo od dobro delujočih demokracij.