V ponovljenem sojenju v zadevi Balkanski bojevnik je Okrožno sodišče v Ljubljani po 128 obravnavah in obravnavanih več kot 60.000 strani sodnega spisa danes izreklo sodbe. Večino obdolženih je sodni senat spoznal za krive, a jim dosodil nižje kazni, kot je predlagalo tožilstvo. Tako obramba kot tožilstvo sta napovedala pritožbe.
Sodni senat je v ponovljenem sojenju Dragana Tošića, Dragana Beljkaša, Jakoba Remškarja, Mirzeta Lucevića, Suzano Remškar in Marka Bublića spoznal za krive kaznivega dejanja neupravičenega prometa z drogami in hudodelskega združevanja. Petra Khermayerja, Roberta Šabića, Miralema Lucevića, Đemajlija Mandjuko, Tadeja Poljaka in Valterja Abramovića je sodni senat spoznal za krive neupravičenega prometa z drogami. Boštjana Kopčiča je sodni senat spoznal za krivega neupravičenega prometa z drogami ter neupravičene proizvodnje in prometa z drogami.
Obtožnica je obdolženim v več točkah očitala nezakonito delovanje v Južni Ameriki, Južnoafriški republiki, Italiji, Slovenji in Španiji.
Za kaznivo dejanje hudodelskega združevanja je sodišče obsodilo le šesterico. Za ostalih devet obdolženih v obtožnici po besedah sodnice Andreje Sedej Grčar ni jasnega opisa, kaj se jim očita. Tako so jih oprostili zaradi pomanjkanja dokazov.
To pomeni, da sta tokrat oproščena Dejan Zupan in Sandra Udrih, ki sta bila v prvem sojenju že obsojena zaradi neupravičenega prometa z drogami. Kot je pojasnila sodnica, za očitano kaznivo dejanje tožilstvo v obtožnici ni ustrezno definiralo konkretnih okoliščin. "Jasno je, da se obdolženi tako ne morejo braniti," je opozorila.
Tošić je po ugotovitvi sodišča deloval kot glavni član hudodelske združbe v Sloveniji, ki je sodelovala tudi s tujino. Med drugim je sodnica večkrat omenila stike s t. i. srbskim kraljem kokaina Darkom Šarićem.
Kot je poudarila sodnica, so bili obdolženi hudodelska združba, ki je bila strogo hierarhično organizirana. "Vsak član je imel strogo določeno vlogo. Vsi se med seboj niso poznali, kar tudi ni pogoj za obstoj hudodelske združbe. Vsak je imel svoj položaj in nalogo. Poznali so se samo teritorialno. Taka hudodelska združba je nadvse primerna, če pride do odkritja organov pregona, saj so se člani poznali le toliko, kolikor so se njihove naloge povezovale," je izpostavila sodnica.
Kazni, ki jih je sodni senat izrekel obdolženim, so nižje od tistih, ki jih je predlagalo Specializirano državno tožilstvo. Tošiću je dosodilo 16 let in pol zapora (tožilstvo je predlagalo 19 let in 10 mesecev), Beljkašu 16 let in pol (predlog 17 let), Jakobu Remškarju 11 let in pol (predlog 15 let), Mirzetu Luceviću šest let in pol (predlog 15 let), Khermayerju 10 let (predlog 15 let).
Miralemu Luceviću je sodišče danes prisodilo šest let zapora (predlog osem let), Bubliću, ki je bil že na prvem sojenju pravnomočno obsojen na 15 let zapora, pa je sodišče prisodilo eno leto in dva meseca zapora (predlog tri leta), tako mu je danes izreklo skupno zaporno kazen 16 let in en mesec.
Kopčiču je sodišče prisodilo štiri leta zapora (predlog šest let), Šabiću tri leta in osem mesecev (predlog šest let), Mandjuki je dosodilo tri leta zapora (predlog šest let). Tri leta zapora je dosodilo tudi Abramoviću (predlog pet let), Poljaku dve leti in pol (predlog pet let), Suzani Remškar pa eno leto in en mesec zapora (predlog dve leti). Vsem bodo upoštevali čas, ki so ga že preživeli v priporu. Sodba pa še ni pravnomočna.
Tožilstvo je na eni zadnjih obravnav za Tošića, Beljkaša, Remškarja, Khermayerja ter Mirzeta in Miralema Lucevića predlagalo odreditev pripora zaradi begosumnosti. Sodišče je danes pripor odredilo za Beljkaša in Remškarja, za Tošića, Khermayerja ter Mirzeta in Miralema Lucevića pa hišni pripor.
"Ne glede na izrečene kazni na strani obdolžencev niso podane okoliščine, ki bi utemeljevale pripor. V tem kazenskem postopku je bilo izvedenih 128 glavnih obravnav. Vsi obdolženi so bili navzoči na vseh obravnavah. Če je kdo zbolel, je poslal zdravniško opravičilo oz. je bil vseeno prisoten. Zato ni nobenega razloga, da bi zgolj zaradi visoke kazni odredili pripor," je poudarila sodnica.
Tožilki Blanka Žgajnar in Mateja Gončin sta sicer izrazili zadovoljstvo z obsodilnimi sodbami. Napovedali sta pritožbo na oprostilni del sodbe in najverjetneje tudi na odločitev glede pripora. Ker je sodišče obdolženim dosodilo nižje kazni, kot sta predlagali, se bosta po besedah Žgajnarjeve "skoraj gotovo pritožili tudi glede višine kazni za določene obdolžene". Končno odločitev o pritožbi bosta sprejeli po proučitvi pisnega izreka sodbe.
Pritožili se bodo tudi zagovorniki, ki so bili nad izrečenimi kaznimi vsaj delno presenečeni. Po prepričanju Tošićevega zagovornika Janeza Koščaka dokazi kažejo drugače od sodbe, vsaj v delu, v katerem se je sodišče sklicevalo na izpoved srbskega skesanca, ki je trikrat jasno povedal, da Slovenci z Urugvajem niso imeli ničesar. Sodišče je za Tošića odredilo hišni pripor, kar odvetnika čudi, saj je sodišče odločilo, da ni nobenega pripornega razloga begosumnosti.
Tudi za Beljkaševega odvetnika Saša Ravnika je sodba "popolnoma nepričakovana", glede na danes slišano pa tudi neutemeljena. Zato je napovedal pritožbo.
Prav tako je pritožbo napovedal obdolženi Poljak, ki je bil obsojen na dve leti in pol zapora. Prepričan je, da bo na drugi stopnji oproščen.
Balkanski bojevnik: 16 let in pol zapora za Tošića in Beljkaša
20. mar. 2018 12:13 Osveženo: 17:29 / 20. 3. 2018
Okrožno sodišče v Ljubljanu je danes vse obdolžene v zadevi Balkanski bojevnik spoznalo za krive. Na zatožni klopi je bilo tokrat 15 obtožencev.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke