V medije je zašel lanski dopis dekanje ljubljanske ekonomske fakultete Metke Tekavčič ministrici za izobraževanje, znanost in šport Maji Makovec Brenčič (objavila sta ga POP TV in Požareport), iz katerega je razvidno, da ministrica trdno zastopa stališče, da mora fakulteta davkoplačevalcem vrniti denar, ki ga je izplačala za razvpite dodatke za stalno pripravljenost. Čeprav se zdi, da gre za običajen (babji) ravs med vlado in fakulteto, je ozadje nekoliko širše.
Ekonomska fakulteta je leta 2011 ustanovila Center poslovne odličnosti EF (CPOEF), na katerega je prenesla tržno dejavnost fakultete: od analiz in raziskav do organiziranja seminarjev in poslovnega izobraževanja. Takrat je bil dekan Dušan Mramor (kasneje finančni minister, ki je lani odstopil), prodekanja pa Maja Makovec Brenčič.
Soglasje za napol zasebni zavod oziroma obvod, prek katerega so si profesorji začeli izplačevati (poleg redne plač) tudi honorarje, je dala Univerza v Ljubljani, kjer pa sta v upravnem odboru sedela tudi Mramor in Makovec Brenčičeva. A to ni bila edina težava. Kot kaže, so si profesorji izplačevali dodatke tudi za delo v tem zavodu, to je vlada zahtevala nazaj, Metka Tekavčič pa v dopisu ministrici meni, da vlada fakulteti onemogoča resno delo.
Neuradni viri blizu vrhoma ministrstva in fakultete namreč pravijo, da je namen sedanje ministrice, da se po koncu mandata vrne na fakulteto in prevzame vodenje ali postane direktorica dobičkonosnega CPOEF. Že zdaj je namreč jasno, da bo SMC na naslednjih volitvah lahko vesela, če bo sploh prišla v parlament, zato si njeni ministri že tlakujejo pot v nove službe.
To je očitno ugotovila tudi Tekavčičeva, ki je ministrici (še vedno je petinsko zaposlena na EF) že lani napisala, naj se kaj oglasi, »da se pogovoriva o tvojem nadaljnjem angažmaju pri nas«. Makovec Brenčičevi pomaga dejstvo, da je med skupaj 18 ovadenimi zaradi prejemanja dodatkov tudi Tekavčičeva (zanimivo je, da med ovadenimi naj ne bi bilo Makovec Brenčičeve, čeprav je bila v spornem času desna roka Mramorja), ki bo morala v primeru obsodbe odstopiti.
Ker je sodstvo v tem primeru neverjetno hitro, bi se to lahko zgodilo ravno prihodnjo pomlad.