Revija Reporter
Slovenija

Arso od Kemisa zahteva sanacijo škode po požaru; očistiti mora Tojnico

STA

27. jul. 2017 14:35 Osveženo: 10:03 / 09. 8. 2017

Deli na:

Agencija za okolje (Arso) je začela s postopkom ugotavljanja odgovornosti za sanacijo okoljske škode zaradi požara v Kemisu maja letos.

Kemis je objektivno odgovoren za sanacijo okoljske škode, na podlagi predloga sanacijskih ukrepov, ki jih je podal Kemis, je bila pripravljena delna odločba, s katero so odrejeni ukrepi primarne sanacije.

Odrejeni sanacijski ukrepi se nanašajo na odstranitev onesnaženih sedimentov v potoku Tojnica od mesta prelivanja požarne vode do mostu ceste Pot na Tojnice, ki povezuje Sinjo Gorico in Vrhniko, navaja Arso na spletni strani.

Iz delne odločbe Arsa izhaja, da mora Kemis na celotni dolžini določenega pasu iz struge potoka odstraniti najmanj 10 centimetrov debel sediment oz. oljno goščo, ki se je nabrala na dnu struge. Ob tem pa mora zagotoviti, da se v sedimentu onesnaževala pri odstranjevanju ne bodo prenašala po potoku navzdol. Delna odločba Arsa prav tako predvideva, da se sediment odstranjuje s počasnim vakuumskim izsesavanjem ali drugo enako učinkovito metodo, z odstranjenim sedimentom pa se mora ravnati kot z odpadkom.

Povzročitelj mora zagotoviti tudi vzorčenje in analizo sedimenta, ki bo po izvedbi sanacije ostal v strugi. V vseh vzorcih bo moral Kemis pri izbranem izvajalcu med drugim izvesti analize na prisotnost nekaterih težkih kovin, aromatskih ogljikovodikov, lahkohlapnih kloriranih ogljikovodikov in atrazin. Natančne lokacije vzorčenja bodo določili predstavniki Arsa, ki bodo prisotni ob odvzemu vzorcev, je zapisano v delni odločbi Arsa.

Kemis mora o izvedbi sanacijskih ukrepov izdelati poročilo in ga poslati Arsu v 15 dneh po izvedbi. O sanaciji okoljske škode, povzročene tlom in biotski raznovrstnosti, ki v delni odločbi ni določena, bo Arso določil z dopolnilno odločbo. O stroških postopka bo izdan poseben sklep, je še zapisano v delni odločbi.

Arso je sanacijske ukrepe Kemisu naložil na podlagi podatkov Direkcije RS za vode, Zavoda za ribištvo Slovenije in Zavoda RS za varstvo narave in ostalih inštitucij, s katerimi je Arso v dneh po požaru opravil vzorčenje in analizo vzorcev vode in tal.

Rok za izvedbo ukrepov je 30 dni od vročitve odločbe povzročitelju. Z izdajo te odločbe postopek ugotavljanja okoljske škode in odgovornosti za njeno sanacijo še ni končan, so še zapisali pri Arsu.

V potoku Tojnica so bile dan po požaru sicer presežene največje dovoljene koncentracije niklja, kobalta, nekaterih spojin trimetilbenzena, policikličnih aromatskih ogljikovodikov ter brezbarvnega strupenega plina - formaldehida, presežene so bile tudi vrednosti atrazina in nonil-fenola, je zapisano v delni odločbi Arsa.

Vnos prekomerno povečanih koncentracij strupenih snovi je bistveno oziroma uničujoče vplival na biotsko raznovrstnost potoka ter povzročil zastrupitev in zadušitev bentoških organizmov, povzročil pa je tudi propad celotne bentoške združbe, v delni odločbi ugotavlja Arso.

V tleh so analize pokazale presežne kritične vrednosti za mineralna olja v sloju do pet centimetrov, presežene opozorilne vrednosti za mineralna olja od pet do 20 centimetrov in za nikelj do pet centimetrov globine ter presežene mejne vrednosti za krom in molibden do pet centimetrov globine, za nikelj od pet do 20 centimetrov, za vsoto policikličnih aromatskih ogljikovodikov, toulen in ksilen pa v slojih do pet centimetrov in od pet do 20 centimetrov globine.

V vrhniškem podjetju za predelavo kemičnih odpadkov je zagorelo 15. maja. Gasilci so potrebovali precej časa, da so ga ukrotili in povsem pogasili. Dim, ki je zajel okolico, je povzročil veliko strahu med ljudmi, ki so zahtevali analize zemlje, vode in zraka.

Prve analize so pokazale določeno onesnaženost predvsem v neposredni okolici požara, zato so v radiju 1,6 kilometra kmetijskim gospodarstvom prepovedali pašo, krmljenje živali in dajanje krme v promet, prebivalcem Vrhnike pa izdali priporočila o tem, kje se gibati in kako ravnati s pridelki.

Analize, predstavljene v začetku julija, so pokazale, da onesnaženja ni več, zato so bile prepovedi umaknjene. Velja le še prepoved uporabe krme v ožji okolici Kemisa, ki ni bila pokošena pred 15. majem. Je pa ostal onesnažen potok Tojnica, v katerega so ob gašenju in požaru iztekale nevarne snovi.

Po podatkih, ki so jih nedavno sporočili iz Kemisa, je v požaru ogenj zajel dobrih 871 ton odpadkov. Od tega je zgorelo 201,7 tone odpadkov, dobrih 72 ton jih je bilo nevarnih. Zaradi poškodovane ali staljene embalaže se je razlilo 68,7 tone odpadkov, od tega jih je bilo 36,7 tone nevarnih.