Revija Reporter
Slovenija

Aretirali še drugega osumljenca za bostonski bombni napad

20. apr. 2013 5:45 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Ameriška policija je davi v Bostonu prijela drugega osumljenca za ponedeljkov bombni napad na cilju bostonskega maratona. Po strelskem obračunu je 19-letni Džohar Carnajev v bolnišnici, kjer so njegovo zdravstveno stanje označili za resno, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Po celodnevnem policijskem lovu, med katerim je bil velik del Bostona zaprt, se je osumljeni zatekel v čoln na dvorišču ene od hiš v predmestju Bostona Watertown. Izdala ga je krvava sled, ki je vodila do njegovega skrivališča. Policija ga je obkolila in po dveurni izmenjavi ognja je ranjenega in izmučenega Carnajeva zajela skupina pripadnikov FBI.

Kot je zatrdil poveljnik bostonske policije Ed Davis, se z osumljenim niso mogli pogajati o predaji, ker "ni komuniciral". Zagotovil pa je, da je pogajalska ekipa Džoharja poskusila prepričati v predajo.

Domnevni ponedeljkov napadalec je sedaj v bolnišnici Beth Israel v Bostonu. Davis je kasneje pojasnil, da je bil Carnajev ranjen že v izmenjavi ognja s policijo v noči, ko je bil ubit njegov starejši brat Tamerlan. Priznal je še, da jim je pobegnil, odkrili pa so ga po srečnem naključju.

Čoln, v katerem se je skrival pobegli najstnik, je bil namreč zunaj varnostnega območja, v katerem je osumljenca za teroristični napad noč in dan iskalo več tisoč policistov.

Carnajeva je odkril lastnik čolna, ki je po več urah upoštevanja policijskega priporočila prebivalcem, naj ne zapuščajo hiš, stopil na dvorišče. Zagledal je krvave sledi, ki so vodile do čolna, in pogledal vanj. Našel je okrvavljenega mladeniča in poklical policijo, ob približno istem času pa je policijski helikopter s posebno opremo zaznal, da je v čolnu človek.

Džohar se je sicer policijskemu prijetju z ognjem upiral dve uri, nato pa so pripadniki FBI vstopili v čoln in ga prijeli. Na trati ob čolnu so mu nudili prvo pomoč, preden so ga prepeljali v bolnišnico.

Po prijetju je na bostonske ulice prišlo na stotine ljudi, ki so olajšano vzklikali "ZDA, ZDA!" Spontano praznovanje se je začelo tudi na ulici Boylston, ki je bila prizorišče ponedeljkovega napada.

Ameriški predsednik Barack Obama je napovedal podrobno preiskavo dogajanja. "Preiskali bomo vse morebitne povezave, ki bi jih lahko imela terorista in nadaljevali bomo vse potrebne ukrepe za varnost naših ljudi," je dodal.

Carnajev naj bi skupaj s starejšim bratom Tamerlanom, ki so ga policisti v petek ubili na kampusu univerze MIT, v ponedeljek ob izteku bostonskega maratona podtaknil doma narejeni bombi. Ubili sta osemletnega Martina Richarda in 29-letno Krystle Campbell iz Massachusettsa ter kitajsko študentko Bostonske univerze Lu Lingzi, ranjenih je bilo 183 ljudi.

Po ponedeljkovem dejanju sicer policija še vedno ugotavlja, kakšen bi lahko bil motiv bratov. Prijatelji so potrdili, da je Džohar uporabljal spletno družbeno omrežje Twitter pod računom @J_tsar. 19-letnik je v ponedeljek le nekaj ur po eksploziji na maratonu zapisal: "V srcu mesta ni ljubezni, bodite varni."

Tudi sicer je Carnajev komuniciral prek Twitterja še po ponedeljkovem napadu. V torek je tako zapisal: "Sem fant, ki se ne pusti stresu." To je bil njegov zadnji "čivk". V sredo pa je s svojimi sledilci delil zapis samooklicanega muslimanskega učenjaka, muftija Ismaila Menka. "Odnos lahko pokvari tvojo lepoto, ne glede na to, kako dobro si videti, ali pa jo okrepi in te naredi čudovitega," je sporočil.

Sicer zapisi razkrivajo dokaj običajnega najstnika, ki so ga med drugim zanimali ženske, šport in pop kultura. Med "čivki", ki bi lahko razkrivali njegove temnejše namene, pa je tisti iz 8. aprila, ko je zapisal: "Če imaš znanje in navdih, ti ostane le še ukrepanje."

So pa v javnost prišlo tudi podatki, da je FBI Džoharjevega brata Tamerlana leta 2011 zaslišal, in sicer na prošnjo neke tuje vlade. Takrat sicer niso odkrili ničesar sumljivega. Katera država je zahtevala zaslišanje in zakaj, niso želeli razkriti.