Revija Reporter
Slovenija

Anketa: Slovenci podpirajo višino prispevka za zdravstveno zavarovanje glede na dohodek

STA
16 1.724

9. jul. 2023 7:30 Osveženo: 7:23 / 22. 4. 2024

Deli na:

Zneski, ki jih mesečno plačujemo za obvezno zavarovanje, so različni in odvisni od našega statusa: ali smo zaposleni, samozaposleni, brezposelni.

Pexels

Večina ali 63,8 odstotka vprašanih meni, da bi moralo dopolnilno zdravstveno zavarovanje, preoblikovano v obvezen prispevek, biti obračunano glede na višino prihodka posameznika, kaže anketa Mediane za časnik Delo. Skoraj polovica vprašanih je prepričanih, da bo dostopnost storitev ostala enaka.

Sprememba zakona o zdravstvenem zavarovanju, ki bo s 1. januarjem prihodnje leto dopolnilno zdravstveno zavarovanje preoblikovala v obvezno dajatev Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije, bo po mnenju 48,7 odstotka vprašanih dostopnost zdravstvenih storitev ohranila na isti ravni.

29,6 odstotka jih meni, da se bo dostopnost storitev poslabšala. Ta odgovor so najpogosteje izbrali volivci SDS (46 odstotkov), volivci NSi (44 odstotkov) in anketiranci z osnovnošolsko izobrazbo (39 odstotkov). 11,2 odstotka jih meni, da se bo izboljšala. Tako so najpogosteje odgovarjali volivci Gibanja Svobode in Levice (oboje 26 odstotkov), preostanek je odgovoril z ne vem.

Na vprašanje, kako bi moral biti obračunan prispevek za obvezno zdravstveno zavarovanje, je 63,8 odstotka vprašanih odgovorilo, da z različnim zneskom, vezanim na dohodke posameznika. 29,4 odstotka jih meni, da bi moral biti znesek enak za vse, ne glede na dohodek. To možnost večinsko zagovarjajo volivci NSi (56 odstotkov), anketirani v starostnih skupinah od 35 do 44 let (46 odstotkov) in od 25 do 34 let (44 odstotkov) ter anketiranci z višje ali visokošolsko izobrazbo (41 odstotkov).

Raziskavo je za časnik Delo izvedel Inštitut za raziskovanje trga in medijev, Mediana med 3. in 6. julijem, na vzorcu 706 oseb.