sekolar, mizna krožna žaga Svet24.si

Zaradi nove omrežnine gospodarstvo na okope, ...

traktor Svet24.si

Tatvina traktorja - pozor, pomagajte najti tatu

1715949373-dsc06037-1715949336712 Necenzurirano

"Ne morem izključiti, da so na uradu vzporedno ...

1696960818-172a6788-1696960549922 Reporter.si

Teorije zarote: bo Anžetu Logarju uspelo prevzeti...

nika vodan af Ekipa24.si

Uau! Bi jih prepoznali? Slovenske junakinje zime ...

Afera ogroža von der Leyenovo politično prihodnost, saj poteka v obdobju pred evropskimi volitvami, Odkrito.si

Ursula von der Leyen in primer Pfizergate

luka doncic pljunil Ekipa24.si

Kaj? Luka Dončić je v neposrednem prenosu med ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Anketa: SDS v vodstvu, Pahor pred Jankovićem

Deli na:
Anketa: SDS v vodstvu, Pahor pred Jankovićem

Foto: Arhiv Reporterja

Če bi bile to nedeljo volitve, bi še vedno največ ljudi volilo vladajočo SDS pod vodstvom Janeza Janše, kaže najnovejša javnomnenjska raziskava časnika Večer. Večina vprašanih ne podpira nedavne stavke javnih uslužbencev, prav tako imajo slabo podporo vladni varčevalni ukrepi z izjemo zvišanja davkov za bogatejše.

Na strankarski lestvici so SDS edini, ki so v primerjavi s prejšnjim mesecem svoj položaj še okrepili, medtem ko ostale stranke podporo vidno izgubljajo, piše današnji Večer. Za SDS se je v najnovejši anketi opredelilo 18 odstotkov anketirancev, SD, ki je prejšnji mesec z drugega mesta izrinila Pozitivno Slovenijo, pa dobrih deset odstotkov.

Za Pozitivno Slovenijo bi se odločilo slabih devet odstotkov anketiranih, medtem ko so ji marca pripisovali nekaj več kot 13 odstotkov glasov. Tudi ostalim strankam podpora pada. SLS podpirata dva odstotka vprašanih, sledijo NSi, Državljanska lista in DeSUS. Kar dobra polovica vprašanih je neopredeljena.

Od desetih varčevalnih ukrepov, katerim podporo so preverili v anketi, so vprašani po poročanju Večera prikimali le višji obdavčitvi bogatejših in znižanju plač javnim uslužbencem. V izbiri med ocenami od ena do štiri so obdavčitvi najbogatejših namenili poprečno oceno 3,7, znižanju plač javnim uslužbencem pa 2,6.



Po vrsti navzdol proti popolnemu nestrinjanju sledijo omejitev potnih stroškov za javne uslužbence, omejitev in skrajšanje nadomestila za brezposelnost, spremenjeni normativi v vrtcih in šolah, uvedba plačila vrtca za drugega otroka, nižanje dodatka za rekreacijo pri upokojencih in dvig DDV. Najbolj nasprotujejo zmanjšanju subvencij za prehrano v srednjih šolah in znižanju nadomestila za porodniški in bolniški dopust.

Slaba polovica vprašanih meni, da je bila stavka javnega sektorja neupravičena, dobrih 40 odstotkov jo podpira, ostali so neopredeljeni. Stavko najbolj podpirajo mlajši, višje izobraženi in z višjimi dohodki. Najbolj pa ji nasprotujejo starejši in volivci SDS.

Raziskavo je izvedlo podjetje RM Plus med 20. in 22. aprilom s 700 naključno izbranimi anketiranci.