Revija Reporter
Slovenija

Andrejo Valič Zver pozivajo, naj razmisli o svojem odstopu z mesta direktorice! Člani sveta Študijskega centra za narodno spravo niso levičarji, pač pa ljudje blizu desnemu političnemu polu

Nenad Glücks

25. avg. 2020 13:22 Osveženo: 7:17 / 26. 8. 2020

Deli na:

Andreja Valič Zver in Milan Zver

Bobo

Dolgoletno direktorico Študijskega centra za narodno spravo Andrejo Valič Zver je svet soglasno pozval, naj do 31. avgusta premisli o svojem odstopu. Razlogi so finančne in ne ideološke narave. Člani sveta niso levičarji, pač pa ljudje blizu desnemu političnemu polu: Tamara Griesser Pečar, Jože Možina, Bernard Nežmah… Toda Zverova odgovarja, da bo svojo integriteto branila z vsemi pravnimi sredstvi.

Razlogi za poziv k odstopu niso prav nič ideološki, ampak gre za denar oziroma ravnanje direktorice Andreje Valič Zver po tem, ko se je razkrilo, da je prejemala previsoko plačo. Jasno je, da levim vladam ni ravno v interesu delovanje Študijskega centra za narodno spravo (ŠCNS), saj razkriva številne kršitve človekovih pravic v komunističnem režimu, toda tokrat poziv k odstopu direktorice prihaja od »njenih«, če to razumemo svetovnonazorsko.

Kot je znano, je nekdanja ministrica za pravosodje v Šarčevi vladi Andreja Katič januarja letos zaradi sumov o nepravilnostih pri delovanju zavoda odredila notranjo revizijo. Ta je razkrila, da je Zverova prejemala previsoko plačo. Revizija je bila sicer zaključena v času, ko je vlado že prevzel Janez Janša, ministrstvo za pravosodje pa Lilijana Kozlovič (SMC).

Direktorica zavoda Zverova celotnega zneska preplačil noče vrniti, pri čemer se sklicuje na pravno podlago. Kot je povedala za Reporter, je vrnila znesek v skladu z zakonodajo in tudi v skladu z mnenjem zunanje pravne pomoči, ki so jo odobrili v svetu zavoda. Dodala je, da bo svoje dobro ime in integriteto ter dobro ime zavoda branila z vsemi pravnimi sredstvi.

Zakon o sistemu plač v javnem sektorju določa, da mora ob ugotovljenih previsokih zneskih izplačanih plač javni uslužbenec vrniti te zneske za obdobje desetih mesecev pred prenehanjem izplačevanja previsoke plače. Očitno je torej tu spor, saj je bila Zverova glede na zakonodajo dolžna vrniti preveč izplačane plače le za deset mesecev nazaj, člani sveta pa so pričakovali, da bo vrnila celoten znesek. Zaradi moralnih in ne pravnih razlogov. Nekateri člani so nam dejali, da se je ob pojasnilih vedla precej arogantno, kar jih je začudilo.

Očitno je torej tu spor, saj je bila Zverova glede na zakonodajo dolžna vrniti preveč izplačane plače le za deset mesecev nazaj, člani sveta pa so pričakovali, da bo vrnila celoten znesek. Zaradi moralnih in ne pravnih razlogov. Nekateri člani so nam dejali, da se je ob pojasnilih vedla precej arogantno, kar jih je začudilo.

Kaj pravi direktorica glede poziva, naj premisli o svojem odstopu do 31. avgusta (torej do ponedeljka). Tega ne more komentirati, ponovila je, da je sprejela vse odločitve na podlagi pravne podlage in uveljavljene pravne prakse.

Če ne bo odstopila, ima glede na ustanovni akt ŠCNS svet zavoda pristojnost, da jo razreši, vendar pa mora k temu pridobiti soglasje ustanovitelja. Torej soglasje vlade, saj je ustanovitelj republika Slovenija. Usoda Zverove na čelu zavoda je tako v rokah premierja Janeza Janše, ni namreč dvoma, da bo on ključni odločevalec. Konec koncev je v izvršilnem odboru njegove stranke SDS, njen soprog evropski poslanec Milan Zver pa je podpredsednik SDS. Izvedeli smo, da naj bi članica sveta zavoda, zgodovinarka Tamar Griesser Pečar, v zvezi s to zadevo že pisala neposredno predsedniku vlade, vendar menda ni bilo nobenega odziva.

Tokrat se direktorica ne bo mogla sklicevati, da je zavod pod udarom nasprotnikov spravnega procesa in podobno. Nasprotno, poziv k odstopu so nanjo soglasno (!) na seji sveta zavoda pred nekaj tedni naslovili ljudje, ki so podporniki spravnega procesa in tudi te vlade. Direktorica je sicer na tem položaju že vse od ustanovitve ŠCNS leta 2008 v času prve Janševe vlade.