Ameriški Slovenec v Natu o Sloveniji: Kljub majhnosti ste v precej višji ligi
8. nov. 2013 14:43 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Poveljnik zračnih sil zveze Nato, ameriški general s slovenskimi koreninami Frank Gorenc, je danes na obisku v Ljubljani pohvalil slovenski prispevek v zavezništvu in dejal, da Slovenija lahko kljub majhnemu vojaškemu letalstvu "boksa v precej višji ligi, kar je impresivno".
Kot je poudaril, je najpomembnejše pri Natu vzpostavljanje skupnih in standardiziranih taktik, tehnik in procedur, kar omogoča "vzpostavljanje kredibilne sile, in ker je kredibilna in ker ima zmogljivosti, je zmožna odvračati konflikt".
Pri tem je ponazoril, da imajo slovenski vojaki znanje usmerjanja zavezniških letal s tal na cilje (t.i. JTAC - Joint terminal air controller), kar je po njegovih besedah "zadnja vez poveljevanja, ki omogoča, da se izvede natančen napad iz zraka". S tem znanjem imajo slovenske sile zato "možnost uporabe celotnega sistema vodenja in poveljevanja" na področju letalstva, čeprav ima Slovenija sama majhno vojaško letalstvo.
Spomnil je, da Slovenija sodeluje tudi v skupnem projektu več držav pri zagotavljanju strateškega transporta, to je pri nakupu transportnega letala. "Prispevki v smislu razvijanja tovrstnih zmogljivosti, medtem ko zagotavljate pomemben prispevek v silah Kfor (na Kosovu) in seveda tudi v Isafu (v Afganistanu) ... Bom rekel takole, za majhno letalsko silo boksate v precej višji ligi, kar je impresivno," je dejal ameriški general po srečanju s slovenskim obrambnim ministrom Romanom Jakičem in načelnikom Generalštaba Slovenske vojske, brigadirjem Dobranom Božičem.
Jakič je izrazil zadovoljstvo, da "ima general slovenskega rodu tako pomembno in visoko mesto, ne le v ameriški vojski, ampak tudi v zavezništvu, katerega del je tudi Slovenija". Spomnil je, da zavezništvo med Slovenijo in ZDA traja že od druge svetovne vojne in skupnega boja proti nacifašizmu.
"Ker je general Gorenc pilot, sva se dotaknila tudi sodelovanja slovenskih partizanov pri reševanju sestreljenih ameriških pilotov v času druge svetovne vojne," je povedal Jakič. Kot je dejal, jih je bilo nad slovenskim ozemljem sestreljenih okoli 800.
Sicer sta z generalom največ pozornosti namenila aktivnostim zavezništva, je razložil minister. "Del pogovora pa sva namenila tudi sodelovanju med Slovenijo in ZDA na obrambnem področju, ki je že vrsto let odlično." Pri tem je Jakič spomnil na sodelovanje z nacionalno gardo Kolorada, s katero Slovenska vojska sodeluje že 20 let, med drugim tudi pri mentoriranju in usposabljanju afganistanske vojske.
Po Jakičevih besedah sta govorila tudi o Afganistanu po napovedanem umiku zavezniških sil do konca 2014, pa tudi o njegovem napovedanem uradnem obisku v ZDA, kamor odhaja v nedeljo. Kot je napovedal, se bo v Washingtonu sestal z ameriškim kolegom Chuckom Haglom in nato v New Yorku na sedežu Združenih narodov z generalnim sekretarjem te organizacije Ban Ki Moonom.
Pri tem je zagotovil, da Slovenija "ostaja zavezana ciljem mednarodne skupnosti za vzdrževanje miru in varnosti povsod tam, kjer sta ogrožena". Pojasnil pa je, da je slovenski strateški interes "vzdrževanje miru in varnosti in stabilnosti na Zahodnem Balkanu, zato ohranjamo našo številčno prisotnost zlasti na Kosovu in tudi v BiH".
General Gorenc si bo v soboto ogledal tudi vojašnico Jerneja Molana v Cerkljah ob Krki in zmogljivosti slovenskega vojaškega letalstva. Kot je dejal načelnik GŠSV brigadir Božič, mu nameravajo pokazati, "kje so naše prednosti in kje so tiste zadeve, ki jih lahko izkoristimo v sodelovanju z zvezo Nato in v bilateralnem sodelovanju z ameriško vojsko".
"Naše mnenje je, da je Slovenska vojska naredila velik napredek na področju usposabljanja in razvijanja nekih specifičnih zmogljivosti, ki jih je treba nadgraditi. Tu pa potrebujemo sodelovanje partnerjev v zvezi Nato in tudi bilateralno z ameriško vojsko," je še dejal Božič.
Gorenc, general s štirimi zvezdicami, je sicer tako poveljnik zračnih sil Nata na poveljstvu v Rammsteinu v Nemčiji kot tudi poveljnik ameriških zračnih sil v Evropi in v Afriki. Je sin slovenskih izseljencev, ki sta se v ZDA podala leta 1961, ko je bil sam star štiri leta.
Kot je dejal, "se je lepo vrniti v državo", kjer se je rodil. Rodil se je leta 1957 v Ljubljani. Povedal je, da je bil v Sloveniji že dvakrat in da se vsakič čuti zelo povezanega. Pojasnil je še, da je odraščal v slovenski skupnosti v Milwaukeeju v Wisconsinu, kjer je velika slovenska skupnost.
"Ko sem odraščal, je bilo vse, kar sem poznal, slovensko. Hodili smo v slovensko cerkev, hodili smo v 'Triglavski park', kjer so si mnogi Slovenci uredili počitniške hišice. Tam je tudi jezero in na njem otoček, na katerem je postavljena replika cerkvice z Blejskega otoka," je opisal.
"Vedno, ko se vrnem, pa imam občutek, da imamo skupne vrednote, cilje v svetu, zato je Slovenija postala tudi članica Nata," je še dejal v Sloveniji rojeni ameriški general.
STA bo v soboto objavila tudi intervju z generalom Gorencem.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke