Revija Reporter
Slovenija

Ameriški NE Jankoviću

Nenad Glücks

18. jan. 2012 6:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Za Jankovićev prevzem oblasti so voditelji slovenske levice pripravljeni na vse, tudi na ohladitev odnosov z ZDA.

Povolilna zavzetost ameriškega veleposlanika v Sloveniji Josepha Mussomelija je jasno pokazala nenaklonjenost ZDA do tega, da bi Zoran Janković prevzel vodenje slovenske vlade. V diplomatskih krogih govorijo, da zaradi informacij ameriških obveščevalcev o stikih Jankovićev z ljudmi iz omrežja preprodajanja drog. Protiameriški odziv slovenske levice je bil presenetljivo živčen, vpitje Janeza Stanovnika pa je spominjalo na hladno vojno leta 1948, in ne na Slovenijo 2012.

»Na svoji zemlji smo svoj gospod, iz te zemlje ne bodo nikdar naredili banana republike. Nista nas zlomila ne Hitler ne Mussolini, ki sta želela zgraditi kolaborantsko oblast,« je piskajoče vpil predsednik zveze borcev Janez Stanovnik na tradicionalnem januarskem romanju slovenske politične levice v Dražgoše.
 
Besede so bile namenjene ameriškemu veleposlaniku v Sloveniji, Josephu Mussomeliju, in predstavnikom slovenskih strank, ki so se odzvali na njegovo vabilo za pogovore o političnih razmerah po decembrskih volitvah. Angažma Mussomelija, ki si je po Stanovnikovem mnenju, »smatrajoč, da predstavlja svetovnega hegemona, vzel pravico, da sklicuje nekakšno fantomsko koalicijo«, je prvak zveze borcev označil za nedostojnega, stranke, ki so se na vabilo odzvale, pa prikazal kot cankarjanske hlapce; »za hlapce rojeni, za hlapce vzgojeni«.
 
Po njegovem izpadu je kazalo, kot da živimo še v letih 1947 ali 1948, ko so komunistične oblasti ljudi zapirale zaradi »kolaboracije« z zahodnimi demokratičnimi državami. Čeprav gre le za besede ostarelega revolucionarnega privilegiranca in nestrpnega hujskača, imajo večjo težo, saj so bile, kot pravi geopolitični analitik Laris Gaiser, izrečene v navzočnosti predsednika države Danila Türka, potencialnega mandatarja Zorana Jankovića in pred slovensko politično elito.
 
Jankovićeva slaba angleščina
 
Zaradi takšnega konteksta Gaiser ugotavlja, da bodo imele Stanovnikove besede zelo slab vpliv na državne odnose med Slovenijo in ZDA. Velja opozoriti, da je imel Stanovnik v Dražgošah govor pred predsednikom Danilom Türkom, ki bi kot izkušen diplomat lahko kasneje v svojem govoru njegov protiameriški izbruh vsaj nekoliko omilil ali skušal zgladiti, vendar tega ni storil, še več, Stanovniku je skupaj z množico celo ploskal.
 
Jasno, saj je nekaj dni pred tem Türk prvi od predstavnikov države izjave Mussomelija označil za neprimerne. Po njegovih besedah namreč posegajo v občutljivo tematiko političnega nastajanja vlade. Kaj je ameriški veleposlanik dejansko povedal, ko so ga novinarji po volitvah »zalotili« na obisku pri odhajajočem premierju Borutu Pahorju v bolnišnici? Da ga skrbi razdeljenost slovenskega naroda in da bi bilo lepo, če bi se lahko oblikovala koalicija, ki bi pomenila večino, če ne vseh Slovencev. Dodal je, da bi Slovenija potrebovala predvsem nekoga, ki bi služil državi.
 
»Ne vem, kdo bi to bil, ampak nekdo bi moral premostiti razlike med desnico in levico,« je skušal biti konstruktiven Mussomeli. Na ameriškem veleposlaništvu so zatrdili, da so se ob volitvah četrtega decembra sestali s predstavniki vseh parlamentarnih strank. Povabilo na pogovor je sprejel tudi Zoran Janković, predsednik Pozitivne Slovenije, vendar je po besedah Mussomelija  srečanje tik pred zdajci odpovedal, namesto njega se je z veleposlanikom sestal Roman Jakič. Na vprašanje novinarjev, zakaj je Janković srečanje odpovedal, je Mussomeli povedal, da morda zaradi volilne kampanje ni imel časa ali pa se ni počutil prijetno, ker bi se težko sporazumela, saj Jankovićeva angleščina ni preveč dobra, Mussomelijeva slovenščina pa je zanič.
 
VEČ V TISKANI IZDAJI