Slovenskega premierja Mira Cerarja so pisno pozvali, naj vlada ne prizna Palestine, ker po njihovem zato ni nobene utemeljitve.
Predsednik konference Stephen Greenberg in izvršni podpredsednik Malcolm Hoenlein sta neprijetno presenečena nad poročili, da bo odbor DZ za zunanjo politiko razpravljal o uradnem priznanju palestinske države. Skrbi ju tudi, da slovenski zunanji minister Karl Erjavec v tem trenutku podpira takšen ukrep.
Kot so izpostavili judovski voditelji iz ZDA, bi bilo priznanje Palestine prezgodnje in zelo kontraproduktivno ter bi opogumilo palestinsko oblast za nadaljevanje zgrešene politike, ki se izogiba odgovornosti za mirovna pogajanja o rešitvi konflikta z Izraelom.
Slovensko priznanje Palestine ne bo prepričalo Palestincev, da se vrnejo k pogajanjem in bo spodkopalo in ne promoviralo smiseln pristop k rešitvi desetletja dolgega konflikta, kar so neposredna pogajanja med stranema. Povzročilo bo podaljšanje obdobja brez miru, so še opozorili.
Trenutna slovenska zunanja politika glede palestinske državnosti je skladna s prevladujočim mednarodnim pravom in normami in ogromnim mednarodnim konsenzom v podporo rešitvi s pogajanji.
Vodstvo judovskih organizacij napoveduje tudi srečanje s slovensko veleposlanico pri Združenih narodih Darjo Bavdaž Kuret, ki ji bo neposredno preneslo svoje skrbi.
"Upamo, da se bo Slovenija odločila za nadaljevanje konstruktivne vloge z vzpodbujanjem palestinskega predsednika Mahmuda Abasa, da se vrne za pogajalsko mizo," so še sporočili judovski voditelji.
Premier Cerar se je v švicarskem Davosu na poziv že odzval z besedami, da so odločitev o nadaljevanju procesa priznanja Palestine podprle vse tri koalicijske stranke.
"Ker je to zelo zahteven proces, sem zadolžil vsa ministrstva, da mi bodo v kratkem natančno poročala o tem, kakšne posledice bi lahko imelo morebitno priznanje s strani Slovenije, tako pozitivne kot morebitne negativne," je dejal Cerar v izjavi za Radio Slovenija.
"Priznanje je nekaj, kar je pravično, do česar bi moralo priti in v to smer gremo, vendar pa moramo iti v to preudarno," je še dodal premier Cerar.
Tudi zunanji minister Karl Erjavec je v izjavi za Radio Slovenija dejal, da Slovenija ne bo spreminjala odločitve. Dejal je še, da je dobil tudi pozitivne odzive judovskih izobražencev iz Izraela na napovedi, da bo Slovenija Palestino priznala.
Ameriški Judje pisali Cerarju: Ne priznaj Palestine
25. jan. 2018 15:15 Osveženo: 15:16 / 25. 1. 2018
Voditelji Konference vseh 48 večjih ameriških judovskih organizacij so v sredo izrazili zaskrbljenost nad napovedmi, da bo slovenski parlament razpravljal o priznanju Palestine.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke