Revija Reporter
Slovenija

Alenka, kako kaj napreduje znanje angleščine?

Biserka Karneža Cerjak

17. jan. 2014 6:01 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Predsednica vlade Alenka Bratušek ne želi povedati, kako napreduje njeno znanje angleščine.

Pomislek, da bo zaradi neznanja višje ravni angleščine odpoklicana predsednica vlade Alenka Bratušek, je zmoten. Odpoklic grozi Miji Ogrin, direktorici Gorenjskega muzeja, ki je bila na to funkcijo imenovana 11. maja 2011. Mnenje njenih sodelavcev in vseh tistih, s katerimi sodeluje muzej, da njeno sedanje znanje angleščine popolnoma zadošča za opravljanje nalog vodenja muzeja, namreč za mestno občino Kranj sploh ni pomembno. Čeprav jim je Mija Ogrin predložila spričevalo o aktivnem znanju angleškega jezika, so ji z mestne občine poslali dopis z obvestilom, da njeno spričevalo ne zadošča pogojem, določenim v razpisu in sklepu sveta kranjske mestne občine. Po njihovem mnenju bi morala po letu dni od imenovanja na funkcijo predložiti potrdilo državnega izpitnega centra o znanju tujega jezika na višji ravni.
 
Ob poizvedovanju o razlogih vztrajanja pri izpolnjevanju formalno postavljenih pogojev, če vemo, da teh ne izpolnjuje niti predsednica vlade Alenka Bratušek, to se je še zlasti potrdilo v njenem lanskem intervjuju na CNN, smo s kranjske mestne občine prejeli pojasnilo, da bo svet občine obravnaval gradivo glede morebitnega odpoklica direktorice muzeja Mije Ogrin pred potekom njenega mandata, predvidoma na redni seji januarja letos. V pogovoru za naš tednik nam je direktorica Mija Ogrin dejala, da se ji zdi takšno ravnanje občine nerazumljivo, toliko bolj, ker je županu 26. novembra lani predala spričevalo o aktivnem znanju angleškega jezika, ki ga je izdala Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani: »Trdim, da s tem spričevalom izkazujem znanje tujega jezika na višji ravni, kot je določeno v odloku o ustanovitvi javnega zavoda Gorenjski muzej.« Pojasnila je, da v času njenega vodenja muzeja poslovanje v zvezi z mednarodnimi aktivnostmi ni bilo okrnjeno ali kako drugače moteče, saj so bile po programu izvedene vse mednarodne dejavnosti muzeja. Ob tem je še opozorila, da je ustanoviteljica muzeja res mestna občina, toda glavni financer je vendarle ministrstvo za kulturo, v okviru katerega deluje strokovna komisija za premično dediščino. Ta je obravnavala predlog programa dela s finančnim načrtom muzeja za leto 2014 in ga ocenila kot kakovostnega.
 
Izvedeli smo še, da ima Ogrinova poleg spričevala o aktivnem znanju angleškega jezika opravljen tudi strokovni izpit iz konservatorstva in naziv muzejske svetovalke. V primerjavi z Alenko Bratušek, ki se je v preteklem letu neuspešno otepala upravičenih kritik priznanih družboslovcev, da je njeno magistrsko delo plagiat, se Ogrinova lahko pohvali, da je leta 2011 prejela priznanje Slovenskega arheološkega društva za mednarodni projekt Železna pot. V upanju, da je predsednici Alenki Bratušek po lanskoletni polomiji na CNN, takrat je novinarju v pomanjkljivi angleščini vztrajno ponavljala odgovore z revno vsebino, ob koncu pa samovšečno pripomnila »Ker vemo, kaj moramo storiti, kaj lahko in kaj bomo, gospod Quest«, smo na vlado dvakrat naslovili vprašanja o tem, kdo vse ji pomaga pri njenem napredovanju znanja angleščine, koliko stane in kdo bo plačal za njen hitri tečaj. Vse tiho je bilo.