Revija Reporter
Slovenija

Alenka Bratušek kmalu polnopravna in polnokrvna predsednica PS

Ivan Puc

27. sep. 2013 5:01 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Da bi se zavihtela na čelo Pozitivne Slovenije Alenka Bratušek izkoristi vsako priložnost za piar.

Sredi julija smo ob prvem javnem spopadu med Jankovićem in Bratuškovo zapisali, da ima igra med njima namen okrepiti njeno vlado, saj nismo verjeli, da bi Janković smel zrušiti vlado. Iz njenega kroga se niso po naključju razširile informacije, da bi zaradi vrnitve Jankovića na čelo PS Bratuškova odstopila tudi kot premierka. Kučanov prijatelj Ljubo Bavcon je v polzasebnem dopisovanju že prej sporočil, da alternative za sedanjo vlado ni, ker obstaja zelo realna nevarnost, da bi na volitvah, ki bi jih veliko volivcev ignoriralo, zmagal Janša in njegova »fanatična desničarska neoliberalna politika«. Sprijazniti se je treba s predsednico vlade in ji, kot se spodobi, izročiti še stranko. Jankoviću pa, kar mu gre kot ustanovitelju. A to ne bo poceni.

Dogajanje gre v smeri naše napovedi, da bo »Bratuškova jeseni po kongresu enotnosti nova polnopravna in polnokrvna predsednica Pozitivne Slovenije«. Zato tudi toliko truda okoli njenega piarja in sodelovanja na raznih proslavah in prireditvah. Časa zato ji ne zmanjka. Pograbi vsako bilko, ki se pokaže za trenutek, denimo zmanjšanje števila brezposelnih ali povečanje izvoza.

Ko tehtamo, kakšna bo tokrat (kolikokrat smo to že počeli!) odločitev Jankovića, se je vendarle in kljub pozabi treba spomniti, da je istega večera, ko je kuvertiral odstop s položaja predsednika PS, še enkrat povedal, da kot ljubljanski župan nikakor ne misli odstopiti. Zdelo se nam je logično, saj je od županovanja odvisen njegov materialni obstoj. Ko je odgovarjal na vprašanje, ali bo odstopil kot župan, je odvrnil v svojem predrznem slogu: »Če Ljubljančani želijo, grem še enkrat na volitve.« To se očitno zdi volivcem in Ljubljančanom sedem mesecem pozneje še bolj razumljivo. Kot da se lahko veselimo že tega, da Janković ne bi več stegoval lovk na državno raven. Ko dr. Igor Pribac razmišlja o razlogih, da bi dobil drugo priložnost za vključitev v vladno politiko, pravi, da bi kot morebitni predsednik stranke ali vlade lahko reševal tudi svoje zasebne težave, ki jih ima s pravom in sodstvom. Kaj pa njegove materialne težave? Smo kar pozabili na poročilo KPK, ki razkriva le del njegove odvisnosti od županske funkcije?

Siva eminenca v ozadju bi Janković ostal toliko časa, dokler mu bo to omogočalo županovanje prestolnice. V izjavi, v kateri je napovedala svojo kandidaturo za predsednico PS, je Bratuškova dejala, da zelo verjame, da bo PS še naprej stranka, ki ima predsednico vlade, župana glavnega mesta in največjo poslansko skupino. Jankovićevo županovanje je že povsem samoumevno. Še tisto malo blago izrečenih zahtev za njegov odstop, ki so prihajale iz njegovega politično-nazorskega javnomnenjskega tabora, ni več.

VEČ V TISKANI IZDAJI IN V TRAFIKI ZA TABLIČNE RAČUNALNIKE.