Revija Reporter
Slovenija

20 let zapora za zahrbten umor: trdil je, da se je umorjeni zabodel sam, a sodišče mu ni verjelo

STA

6. apr. 2018 6:00

Deli na:

Mariborsko okrožno sodišče je včeraj spoznalo 75-letnega Jožefa Juriča za krivega decembrskega umora 45-letnega Zdravka Nadiževca na zahrbten način in mu izreklo kazen 20 let zapora. Ker je očitano dejanje storil v preizkusni dobi zaradi neke druge sodbe, mu je v kazen dodalo še tri mesece zapora. Sam sicer še vedno vztraja, da je nedolžen.

Tožilka Aleksandra Kolarič je predlagala kazen 23 let zapora. Priznava sicer, da je bilo kaznivo dejanje storjeno v stanju bistveno zmanjšane prištevnosti, a še v času, ko je bil obtoženi v preizkusni dobi zaradi predhodne kazni zaradi povzročitve lahke telesne poškodbe in groženj neki tretji osebi.

Zagovornik obtoženega Petja Jenčič je po drugi strani vztrajal pri oprostilni sodbi. Trdi namreč, da ni trdnih dokazov, da je za smrt Nadiževca kriv prav Jurič, kaj šele da je to storil na zahrbten način. Ponovil je tudi prepričanje, da bi bilo treba kaznivo dejanje prekvalificirati v uboj, za kar je zagrožena nižja kazen.

Jurič je na sojenju stalno zanikal krivdo in večkrat spremenil zagovor. Sprva je trdil, da sploh ne ve, za kaj gre, nato je vztrajal, da je Nadiževca zabodel nekdo tretji, nazadnje je govoril celo, da se je pokojni zabodel sam. Po besedah njegovega zagovornika je patolog, ki so ga zaslišali na sodišču, dopustil vse tri možnosti, po ocenah tožilstva pa gre le za taktiko obrambe.

Kaj točno se je takrat dogajalo v stanovanju obtoženega v Kettejevi ulici v Mariboru, ni videl nihče. Priče, ki so jih zaslišali na sojenju, so slišale vpitje, to je pa bilo tudi vse. Kaj je bil vzrok prepira, ni znano, domnevno je šlo za denar. Pokojnega je na dvorišču našla soseda, nekateri so tudi videli Juriča, da ga je odvlekel tja.

Jurič je včeraj povedal, da je bil v času, ko naj bi bil njegov 30 let mlajši prijatelj 18. decembra lani zaboden s kuhinjskim nožem, na stranišču. Ko je prišel nazaj v kuhinjo, kjer je kuhal zelenjavno juho, naj bi mu ta rekel, naj mu pomaga ven na zrak in to je tudi storil. "Mislil sem, da je pijan," je povedal. Vbodne rane naj ne bi videl, da je prijatelj poškodovan, naj bi mu povedali šele policisti, ki so prišli po njega v stanovanje.

V zaključni besedi je sodnici predal pismo, ki ga je napisal ženi. V njem je zatrdil, da ni storil tega, kar se mu očita, hkrati pa se je poslovil od nje in hčere.

"Glede na to, kar ste napisali ženi, tudi sami najverjetneje niste pričakovali oprostilne sodbe," je ob izreku sodbe dejala sodnica Barbara Nerat.

Dejstvo je, da je bil za pokojnega usoden le en vbod z nožem in sodni senat je bil soglasen, da je za tem stal Jurič. Med drugim so na zaseženem nožu našli biološke sledi obtoženega in kri pokojnega.

Po besedah zagovornika to sicer ni nenavadno, saj sta se obtoženi in pokojni prej družila. Med drugim naj bi skupaj zbirala staro železo, pokojni naj bi tudi večkrat prespal v njegovem stanovanju. To sta potrdili tudi sosedi, ki so ju včeraj zaslišali kot priči.

Kot tretja je pričala svakinja obtoženega, ki je povedala, da je imel Jurič težavno otroštvo in duševne težave. "On ni kriv, da je takšen, kot je," je dejala, hkrati pa potrdila, da je bil Jurič, ko je bil pod vplivom alkohola, neugoden in tudi nasilen.

Sodba še ni pravnomočna. Zaradi ponovitvene nevarnosti mu je sodišče podaljšalo pripor, v katerem se nahaja od tragičnega dogodka. Hkrati ga je oprostilo plačila stroškov kazenskega postopka, odškodninskih zahtevkov ni bilo vloženih.