Izlet bo nekaj posebnega. Zakaj? Zaradi cene, ki je nadvse ugodna, in zato, ker bosta na izlet odšla upokojeni koprski nadškof msgr. mag. Metod Pirih in novinar Reporterja.
Prijave sprejema agencija Quo vadis iz Ljubljane na tel. št. 01/518-50-20, 01/518-50-50, po faksu 01/518-50-80 ali po elektronski pošti info@quovadis.si. Tam dobite tudi vse potrebne informacije.
CENA: 479 EUR pri udeležbi najmanj 45 oseb Akontacija: 170 EUR
CENA: 549 EUR pri udeležbi najmanj 30 oseb Odpovedni riziko: 32,94 EUR
Doplačilo za enoposteljno sobo: 125 EUR
V ceno je vračunano: prevoz s turističnim avtobusom, 4 polpenzioni in 1 prenočitev z zajtrkom (dvoposteljne sobe z lastnimi kopalnicami in WC) v hotelih s 3 zvezdicami, tipična večerja v Krakovu, osnovno nezgodno zavarovanje, duhovno vodstvo in naše vodstvo in organizacija. Vstopnine s pripadajočimi lokalnimi vodstvi niso vračunane.
PROGRAM
Prvi dan: Trnava
Odhod iz Ljubljane ob 6. uri. Vožnja mimo Maribora, Dunaja in Bratislave v Trnavo, staro kraljevsko mesto, ki si je zaradi številnih cerkva prislužilo ime Slovaški Rim. Sprehod po mestu z obiskom katedrale sv. Janeza Krstnika, ki jo je leta 2003 obiskal tudi sv. Janez Pavel II., in tukaj bo naša prva romarska maša. Obiskali bomo tudi katedralo sv. Nikolaja, ki hrani čudodelno podobo Trnavske Marije. Nadaljevanje vožnje na sever. Nastanitev v hotelu, večerja in prenočevanje.
Drugi dan: Wadowice–Kalwaria Zebrzydowska–Wieliczka
Zajtrk. Prvi daljši postanek bo v Wadowicah, rojstnem kraju papeža sv. Janeza Pavla II. Obisk župnijske cerkve, kjer je bil krščen, in njegove rojstne hiše. Nadaljevanje poti do Kalwarie Zebrzydowske, slikovitega kraja ob vznožju gore Žar, kjer je od leta 1609 za Čenstohovo drugo najpomembnejše poljsko romarsko središče. Ogled velikega kompleksa z baziliko in številnimi kapelami, ki spominjajo na jeruzalemsko kalvarijo. Maša. Vožnja v Wieliczko. Ogled enega najstarejših rudnikov soli – prvič omenjen v 13. stol. – v predgorju Karpatov, ki je danes spremenjen v muzej. Globoko pod zemljo so nastale dvorane, jezera, kapele, celo cerkev – vse iz soli. Še vožnja v Krakov. Nastanitev v hotelu, večerja in prenočevanje.
Tretji dan: Krakov
Zajtrk. Maša. Dan bomo posvetili Krakovu, enemu najstarejših evropskih mest. Tu je bilo dolgo središče cerkvene in posvetne oblasti. Krakov je zibelka poljske znanosti, umetnosti in kulture, tukaj je Karol Józef Wojtyła deloval kot škof in nadškof. Mesto se ponaša z znamenitostmi, ki so zares vredne ogleda: glavni trg Rynek z renesančno tržnico Sukiennice in z Marijino gotsko cerkvijo, Florijanska ulica z značilnimi renesančnimi in baročnimi hišami, obzidje, utrdba Barbakan, cerkev sv. Ane, Jagelonska univerza, frančiškanska cerkev, katedrala, kjer so kronali in pokopavali poljske kralje, renesančna graščina Wawel – mogočna rezidenca poljskih kraljev … Večerja s poljskimi dobrotami v eni izmed značilnih restavracij v središču mesta. Vrnitev v hotel in prenočevanje.
Četrti dan: Krakov – center Janeza Pavla II. in Bazilika Božjega usmiljenja
Zajtrk. Dopoldne bomo obiskali Center Janeza Pavla II., ki ga je ustanovil njegov osebni svetovalec, krakovski nadškof in kardinal Stanisław Dziwisz. Center je znan tudi pod imenom »Ne bojte se!«, po znamenitih besedah Janeza Pavla II. Obiskali bomo svetišče Janeza Pavla II., ki so ga blagoslovili v času njegove beatifikacije leta 2011, videli kapelo z relikvijami Janeza Pavla II. in čudovite mozaike našega rojaka p. Marka Ivana Rupnika. Maša. Popoldne bomo obiskali bližnjo baziliko Božjega usmiljenja, kjer počiva sv. Marija Favstina Kowalska, ki jo je Janez Pavel II. leta 1993 beatificiral in nato leta 2000 kanoniziral, svetišče pa posvetil dve leti pozneje. Ogledi. Vrnitev v hotel, večerja in prenočevanje.
Peti dan: Oswięcim – Čenstohova
Zajtrk. Vožnja v Oswięcim, kjer je bilo med drugo svetovno vojno strahotno koncentracijsko taborišče Auschwitz. Ogled muzeja človeškega mučeništva, kjer je umrlo okrog štiri milijone ljudi, med njimi tudi sv. Maksimilijan Kolbe. Vožnja v Čenstohovo. Na Jasni gori stoji pavlinski samostan z gotsko cerkvijo. Sem že od 14. stol. hodijo romarji z vse Poljske ter častijo milostno podobo Črne Marije (ikona iz 14. stol.), kateri pripisujejo mnoge čudeže. Po maši še ogled samostanskih znamenitosti. Nastanitev v hotelu, večerja in prenočevanje.
Šesti dan: Olomuc
Zajtrk. Vožnja na Češko v Olomuc, staro univerzitetno mesto in sedež nadškofije. Razprostira se na obeh bregovih reke Morave in po lepoti in bogastvu umetnostno-zgodovinskih spomenikov sodi med najlepša češka mesta. To bomo na sprehodu po mestu spoznali tudi mi. Na Gornjem trgu bomo občudovali mestno hišo, znamenje Sv. Trojice in lepe palače. Na gričku nad Moravo kraljuje mogočna gotska katedrala sv. Venčeslava, kjer je leta 1995 maševal tudi Janez Pavel II. in tukaj bo tudi naša zadnja romarska maša. Vrnitev mimo Brna, Dunaja in Maribora v Ljubljano.