Premierka Alenka Bratušek je prisotne obvestila, da je na ekonomskem forumu na Bledu res govorila angleško, s čimer so se prisotni z rahlim aplavzom strinjali. Z varnostnega vidika je ta informacija zelo pomembna, je rekel finančni Uroš Čufer, ker se moramo znati sporazumevati s svetom. Obrambni minister Roman Jakič je poudaril, da se že intenzivno uči ruščine, saj naj bi se v prihodnje slovenska vojska usposabljala pri Putinu. Zunanjega ministra Karla Erjavca je zanimalo, kaj o tem meni NATO, Jaklič pa je odvrnil, da nič, ker o tem nič ne vedo.
Pod prvo točko dnevnega reda je premierka prisotne obvestila, da vsi ekonomski kazalci nazadujejo, to je posledica vladavine Janeza Janše na šestdeset let podlage, javnost bo o tem obveščala petkrat namesto dvakrat dnevno. Minister za finance Čufer je v razpravi dodal, da ne gre za nič vznemirljivega, da smo ena redkih držav, ki je še v polni recesiji, ker smo vanjo pozno vstopili oziroma, kot je rekel, dolgo nismo vedeli, da je kriza. Ministra za pravosodje Senka Pličaniča je zanimalo, kako navadno ljudstvo prenaša razmere, minister za notranje zadeve Gregor Virant je pojasnil, da je vdano v usodo in da lahko vlada nabije še kakšne tri davke, pa se ne bo nič zgodilo. Varnostne razmere so po njegovem zelo ustrezne.
Pod drugo točko je poročal zunanji minister Erjavec, ki je menil, da lahko državljanska vojna v Siriji slabo vpliva kot zgled na ljudstvo doma, zato je nujno, da se Asada razglasi za opozicijo, upornike pa za koalicijo, potem bo zadeva rešena. Z rahlim pritrkavanjem z nogami je bil ta sklep soglasno sprejet.
Azerbajdžan je napredna, suverena in demokratična država, pa je o obisku delegacije pod vodstvom Zorana Jankovića poročal obrambni minister Jakič. S predsednikom Alijevim so po objemanju in poljubljanju soglašali, da je v podobnih razmerah tudi Slovenija, le da ima malo več demokracije. Alijev je menil, da je potrebna omejena suverenost demokratičnih sil v državi, zlasti opozicije, drugače je anarhija, in to so zapisali tudi v skupni zaupni protokol. Konkretnih gospodarskih poslov niso sklenili, so pa podpisali obrambno zavezništvo, to pomeni, da bi Azerbajdžan po potrebi pomagal braniti vlado Alenke Bratušek, če bi bila napadena. Svet za nacionalno varnost je poročilo podprl.
Četrto točko dnevnega reda Gašpar Gašpar Mišič je odprl direktor slovenske varnostno-obveščevalne agencije Stane Štemberger. Povedal je, da položaj nadzorujejo, Pličaniča pa je zanimalo, kakšni so zakonski temelji za nadzor nad Mišičem. Štemberger je rekel, da jih ni, saj nadzorujejo mednarodne aktivnosti v Luki Koper, vanje pa se lahko marsikdo ujame. Ali se je Mišič že ujel, je zanimalo Viranta, Štemberger pa je odgovoril, da se je, a je to zaupno. Virant je dodal, da to za svet za nacionalno varnost ne more biti zaupno, ker v Luki deluje mafija, tudi kadrovska, a tega ne bomo tolerirali v pravni državi. Pri tem se je pravosodni minister poudarjeno odkašljal, vendar pa se je to zaradi nacionalne varnosti s posnetka kasneje brisalo.
Premierko Bratuškovo je zanimalo, kdo vse se je v luki Koper ujel v Sovine prisluhe, direktor pa je dodal, da marsikdo, Bratuškova je rahlo prebledela, kar se je iz zapisnika brisalo. Erjavec je malo jezen dodal, da se take slepe miši s Sovo v tem organu ne morejo iti, pa je Bratuškova rekla, da se bo z direktorjem Sove pogovorila na štiri oči. Jakič je vprašal, ali bi Štemberger lahko omenil vsaj spolne kvote v prisluhih, to je storil: ena ženska, trije moški in Janković. V prisluhih je zabeleženo, da je Janković Mišiču rekel: »Drži se, brat.« To zbuja skrb, je menil Virant. Vendar pa tega v zapisnik niso dali, ker ni pomembno za nacionalno varnost.
Poročilo o taktiki in strategiji proti spontanim vstajnikom je podal minister Virant. Menil je, da je treba z njimi ravnati v rokavicah, ker so še vedno bolj naši kot pa ne. Obrambni minister Jakič je rekel, da se jih ne sme tolerirati in je predlagal bombardiranje iz falcona ob koprski vstaji, kakor bi brez pomisleka storil Alijev. Erjavec je rekel, da še ni za to, da pa bi jih lahko kako podkupili, pa je finančni Čufer rekel, da v tajnem fondu za vstaje ni več niti centa. Zato je Virant predlagal posebni davek, ki bi se imenoval »prispevek za revitalizacijo«, to je bilo ob enem vzdržanem glasu soglasno sprejeto, saj vzdržanega niso zapisali v zapisnik, da bi tako promovirali popolno enotnost sveta za nacionalno varnost. Kaj torej storiti, ko bodo napadli Koper, je zanimalo šefa Sove! Bratuškova je menila, da so za začetek potrebne mehkejše metode. Jakič naj iz falcona meče letake, ne bomb, na katerih naj piše Mi smo vaši, pa tega še ne veste. Poleg tega je treba na vse vstaje poslati državno sekretarko za civilno družbo Tamaro Vonta. Če pride do eskalacije nasilja, naj zapoje Belega goloba, čemur je ugovarja Jakič, ki je menil, da mora Vonta peti Lastovko, potem se bodo vsi razgonili, Lubeju pa je treba podtakniti ljubico, še bolje ljubimca, in to poslikati.
Točke razno ni bilo, ker so že vse povedali.
P.s.: Slovenija se je na letošnji lestvici globalne konkurenčnosti med 148 državami znašla na 62. mestu in izgubila šest mest. To je uspeh vlade, ker bi lahko izgubila dvajset mest.