Polletni rezultati poslovanja slovenskih bank so porazni. V prvih šestih mesecih so skupaj ustvarile kar 215,6 milijona evrov čiste izgube. V enakem obdobju lani so imele 19 evrov dobička pred davki, po obračunu davkov pa je bilo 24,4 milijona evrov izgube. Letošnja izguba je devetkrat višja od lanske. Oslabitve in rezervacije so dosegle 467 milijonov evrov, deset odstotkov več kot v prvem polletju lani, zelo so upadli tudi obrestni prihodki. Teh je bilo za 812 milijona evrov oziroma skoraj za četrtino manj kot lani. Številka je razumljiva, saj se obrestni prihodki ob zmanjševanju obsega kreditov manjšajo. Levji delež izgube gre na račun NLB – 91 milijonov evrov.
Posojila gospodarskim družbam in gospodinjstvom še vedno hitro upadajo, junija je bil njihov obseg z 31 milijardami evrov za slabih deset odstotkov nižji. Od tega so se posojila gospodarskim družbam znižala za 13 odstotkov, gospodinjstvom pa za tri odstotke.
Vse navedeno priča, da slovenski bančni sektor še zdaleč ni na poti okrevanja, nasprotno, Slovenija še bolj leze v spiralo bančnega krča. Bilančna vsota bank se je znižala za osem odstotkov, delež slabih terjatev do podjetij pa je izredno vznemirljiv, saj dosega več kot 27 odstotkov.
S prenosom slabih terjatev na Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB) se mudi, čeprav Bratuškova Evropski komisiji še vedno ponavlja »we need time« (potrebujemo čas). Seveda EU ne bo dovolila prenosa čez palec, pri katerem bi šlo za nedovoljeno državno pomoč bankam, ki bi jo morali na koncu plačati davkoplačevalci, korist pa bi imeli tisti bančniki, ki so neodgovorno posojali milijone svojim tajkunom in tajkunčičem. Prvi poskus prenosa sto milijonov evrov slabih terjatev, tako lepo napovedovani od premierke Alenke Bratušek, je Bruselj ustavil. Cene, po katerih so želeli vrednotiti terjatve, so bile previsoke, nad tržnimi cenami. Vsako slabo terjatev, ki bi jo ocenili nerealno previsoko, Evropska komisija razume kot nedopustno državno pomoč banki, zato je zahtevala neodvisno revizijo terjatev vseh bank in stresne teste.
Guverner Banke Slovenije Boštjan Jazbec zdaj napoveduje, da naj bi se prvi prenos slabih terjatev NLB na DUTB zgodil v oktobru. Pri tem je v petek oznanil, da bosta Probanka in Factor banka začeli »nadzorovano« likvidacijo, saj ne izpolnjujeta pogojev kapitalske ustreznosti in imata zelo šibko likvidnost. Njun ustanovitveni namen je bil tako ali tako le podpora lastniškim strukturam okoli lastnikov bank.