Revija Reporter
Kolumnisti

Maja Sunčič: Politični samomor Alenke Bratušek

Maja Sunčič

21. okt. 2013 5:28 Osveženo: 10:02 / 09. 8. 2017

Deli na:

Nepremičninski davek, ki ga vlada Bratuškova uvaja kljub večinskemu nasprotovanju javnosti, kaže, kako visok je zapitek politike »vsi, samo Janša ne«. Lani sta zdaj glavni vladni stranki PS in SD ob podpori dominantnih medijev, sindikatov in »resnih ekonomistov«, ki so se jim kasneje pridružili še vstajniki, naredili vse, da ne bi uspela niti ena ekonomska reforma, predvsem varčevanje v javnem sektorju, s čimer bi se lahko izognili uvedbi zmeraj novih davkov. Ko jim je vendarle uspelo strmoglaviti Janševo vlado, čemur Janša pravi virantovanje, se je v resnici začelo obdobje bratuškovanja.

Bratuškovanje je sopomenka za nesposobnost in neskončno odiranje državljanov z vedno novimi davki in prispevki. Pomeni tudi ohranjevanje vlade Bratuškove na oblasti za vsako ceno, tako da državljanom vsak dan vzame še en košček kruha iz ust. Ekonomska in socialna realnost jih nikoli ni zanimala, saj je njihovo vodilo »samo mi smo lahko na oblasti«, in to ne glede ceno. Tako ali tako račun vedno izdajo drugim – davkoplačevalcem. Zato imajo vedno rezervni načrt ali dva v rokavu in ob podpori dominantnih medijev z neskončnimi in zmeraj novimi spini uresničujejo politiko »če Janše ne bi bilo, bi si ga morali izmisliti«. Zato je Slovenija vedno znova poraženka.

Z uvedbo nepremičninskega davka vlada Bratuškove potrjuje, da gre za najbolj socialno krivično vlado doslej. Sprevrženost vlade je neskončna, saj se sklicuje na solidarnost in pravičnost, ko z višjim DDV in zdaj še z nepremičninskim davkom jemlje najrevnejšim in socialno najbolj občutljivim delom slovenskega prebivalstva. Vladni predstavniki v svojih »utemeljitvah« nenehno kažejo neskončni oblastniški prezir do javnosti. Med ministri po ošabnosti in preziranju javnosti izstopa Uroš Čufer, ki se mu na tisoč kilometrov vidi, da je sorodnik Jožeta Mencingerja. Sicer se ne bi vsem posmehoval in rekel, da nepremičninski davek ni ekonomski ukrep. Še hujši je »sklep« državne sekretarke iz njegovega ministrstva, da je nepremičninski zakon dober prav zato, ker so vsi proti. Halo!? A smo dobro slišali? No, manj kot javnost podpira vlado Bratuškove, boljše mnenje ima ta o sebi. To nas ne preseneča ob vseh fanfarah in konfetih, ki jih je deležna od dominantnih medijev, ki kot vojaki vlade Bratuškove na vse kriplje podpirajo nepremičninski davek in zahtevajo novo družbeno pogodbo. V provladnem piaru gredo tako daleč, da davkoplačevalce zmerjajo, da trpijo zaradi nepremičninske odvisnosti.

Ob vseh glasovih proti nepremičninskemu davku so najbolj dvomljivi tisti, ki molčijo, vreščali pa so vse leto 2012 proti Janševi vladi in izvajali nenehni državni udar. Med njimi je treba opozoriti na »resne ekonomiste«, ki kakopak ploskajo nepremičninskemu davku, saj je vlada Bratuškove njihov idejni otrok. Molčijo sindikati in s tem znova potrjujejo, da spadajo na smetišče zgodovine. Ni čudno, da se ni oglasil Štrukelj, ki je lani naredil vse, da bi drugi, to je vsi državljani, plačevali ceno krize, medtem ko jo bo njegov javni sektor odnesel z debelimi denarnicami. Nepremičninski davek tako kot prej zvišanje DDV podpira z molkom. Podobno velja za Semoliča, ki molči kot grob, prodaja pa se kot veliki borec za socialne pravice. To velja tudi za »vstajnika« Lubeja, ki ga zanima le to, da Janša ne pride več na oblast, solidarnost, pravičnost in enakost pred zakonom pa tako ali tako niso bili nikoli njegovi aduti. Skrbi ga še zlasti njegova velika plača v javnem sektorju na račun vseh državljanov, zato podpira oderuško vlado Bratuškove.

Vlada zaradi enoumne podpore dominantnih medijev, hvale »resnih ekonomistov« ter molka sindikatov in »vstajnikov« živi v vzporednem svetu in sploh ne dojame, kaj se dogaja. Bolj kot navija davke, bolj padajo ratingi premierki, njeni vladi in glavnima vladnima strankama, PS in SD, kar ni presenetljivo. Vlada Bratuškove namreč ne zna ničesar, razen tega, kar počne – zviševati davke in prispevke, namesto da bi končno zarezala v »špeh« javnega sektorja. Ampak Bratuškova tega noče, saj še naprej navija za javni sektor, češ da ta ni povzročil krize. Res globokoumen argument. Po Bratuškovi so torej krizo povzročili delavci v gospodarstvu, ki jih danes davi z vedno višjimi davki? Podobnega mnenja je očitno tudi prvak SD Lukšič, ki se nenehno bori za višje davke – od DDV do nepremičninskega davka, s čimer po žepu najbolj udarja socialno najšibkejše sloje. S tem vsakič znova dokazuje, da SD nima nič s socialno demokracijo, ampak zgolj s hinavščino in s sedenjem na stotih stolčkih. Samo da so Lukšič in njegovi na oblasti in seveda pri koritu!

Zanimivo je, da vlada Bratuškove, ki se na vse kriplje oklepa oblasti, po drugi strani naredi vse, da uniči samo sebe. Politična kratkovidnost in samozaverovanost njene vlade je posledica tota­litarnih dominantnih medijev, ki vztrajno podpirajo Kučanu ljube politične opcije ne glede na njihovo  škodljivost in popolno nesposobnost. Javni interes jih nikoli ni zanimal, za javnost niso imeli niti najmanjšega občutka in posluha. Zato ne ugotovijo, da je nepremičninski davek orožje za množično uničevanje vlade Bratuškove. Še manj je to jasno sami Bratuškovi, ki je s četrtkovo vladno potrdit­vijo nepremičninskega zakona naredila največji politični samomor v slovenski zgodovini.