GJtPNFnW4AAxeMl Svet24.si

Hud potres prizadel okolico Vidma; tla so se ...

433132554_2134136413613298_5685619191041566114_n Svet24.si

Policija prekinila iskanje male Danke v Banjskem ...

1663812312-036mv Necenzurirano

Kakšna stavka? Največja zasebna klinika podira ...

janez janša, shod Reporter.si

Kdo ima koga za norca? Janša, večkrat v ...

slovenija portugalska ronaldo 3 Ekipa24.si

Jaaaa!!! Norišnica v Stožicah, Slovenija na ...

Ena zadnjih fotografij kralja Karla III., na njegovem obrazu je videti žalost in trpljenje Odkrito.si

Razpad monarhije? Veriga sramotnih neresnic

vinicius Ekipa24.si

Zvezdnik Reala in Brazilije se je zlomil pred ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Kolumnisti

Kongres kozjanskega bika Zdravka Počivalška: s čim sta si Sebastjan Jeretič in Miloš Čirić zaslužila svoj honorar

Deli na:
Kongres kozjanskega bika Zdravka Počivalška: s čim sta si Sebastjan Jeretič in Miloš Čirić zaslužila svoj honorar

Ivan Puc - Foto: Primož Lavre

Nekaj strank v teh dneh že bolj hrupno zaganja svojo mašinerijo. Dolgo pričakovani celjski kongres SMC se je začel ob nenavadni, a še spodobni uri, ob petih popoldne, tudi dan je bil nenavaden – v četrtek. Spodobne stranke navadno začno kongrese v soboto ob deseti uri dopoldne; potegnejo se v pozno popoldne ali večer. Nenavadno je tudi to, da je bil zaprt za novinarje. Da bi na 200 delegatov prišlo kar 100 gostov pa se še ni zgodilo.

Kongres SMC si bomo zapomnili po bombastičnih izjavah Zdravka Počivalška. »Za nami je pekel, pred nami pa strm klanec, ki ga bomo skoraj zagotovo skupaj prehodili.« Ali pa: »Nekateri pravijo, da sem kozjanski bik, ker rinem naprej čez vse fronte, ki nam jih nastavljajo nasprotniki. Na to sem ponosen in rinil bom naprej do konca, pa naj se še tako trudijo, da bi nas zlomili.« Verjamemo, da sta Počivalškova svetovalca Sebastjan Jeretič in Miloš Čirić s temi govori zaslužila del svojega honorarja.

Foto: Bobo - Zdravko Počivalšek in Janez Janša na kongresu SMC. Da bi na 200 delegatov prišlo kar 100 gostov se še ni zgodilo.

Iz Celja v Žužemberk, kjer sicer Nova Slovenija ni priredila kongresa, je pa po lanski prekinitvi tam pripravila tradicionalen tabor. Že konec avgusta je dala vedeti, da bo pred super volilnem letom (spet) izpostavila sredinski položaj, ki ga je pred dvema letoma razglasil predsednik stranke Matej Tonin. V NSI so izrabili priložnost v trenutku, ko je predsednik SDS Janez Janša drugim strankam postavil pogoje za sodelovanje v prihodnji vladi. (Mimogrede, tega do zdaj ni počel, ne v kampanji in ne po volitvah, ko je dobil priložnost sestavljati vlado.) V NSI so odgovorili, da je »njihov cilj, da k sodelovanju pritegnejo vse politične stranke, s katerimi si delijo vizijo razvoja Slovenije«. Pogoj za SDS je bilo opredeljevanje glede resolucije evropskega parlamenta o totalitarizmih – glede preteklosti torej in ne glede vizije razvoja.

Foto: Bobo - Vodstvo in člani Nove Slovenije so se zbrali na poletnem taboru v Žužemberku - v SDS se na Toninovo distanciranje od vedno slabših desnih in levih odklonov niso zmenili.

Izkušnje kažejo, da sredinsko oziroma povezovalno držo – pred vstopom v vlado so se v NSI ponašali z normalnostjo – , volivci ne nagradijo; bolje jo odnese nasproten modus vivendi: polarizacija in razdvajanje. A vrnimo se v Žužemberk. Tonin se je na taboru potrudil nekako uravnotežiti oba politična pola levo in desno od njega. »Vlade pod vodstvom SDS so v stalnem konfliktu z mainstream mediji in levimi nevladnimi organizacijami. Vlade pod vodstvom novih obrazov pa so se vedno do zdaj izkazale ko strašansko neučinkovite, vlade pod vodstvom antijanša konfederacije so bile vedno prepirljive in absolutno neučinkovite.«

Ob ploskanju »tabornikov« je Tonin članstvo še posvaril, da bo tako z leve kot desne prihajalo do napadov. »Vsak mesec bolj bodo brutalni. Zato moramo držati skupaj, si pomagati in zaupati.« Da se stranka umešča v sredino je dal vedeti še z besedami: »Glasna manjšina na levi in desni ne more imeti za talca celotno državo in s tem zastrupljati ozračja.«

Volivci na državnozborskih volitvah volijo najprej stranko, ki jo pooseblja vodja. Kdo bo torej povezal Povežimo Slovenijo? Kozjanski bik ne in ne beograjski piščanci …
100 gostov si je na kongresu SMC ogledalo kozjanskega bika.

V SDS se na Toninovo distanciranje od vedno slabših desnih in levih odklonov niso zmenili. Kot je dejal za naš portal poznavalec odnosov z javnostmi in politični analitik Dejana Verčič, prav Janezu Janši in njegovi SDS še najbolj odgovarjajo čim zgodnejše volitve. Kandidatno listo imajo postrojeno. Pa je njena sestava res odločilna? Vodja Zelenih Andrej Čuš pravi, da bo lista Povežimo Slovenijo močnejša od najmočnejše parlamentarne stranke – od SDS torej. Toda poglejmo listo SMC iz leta 2014, na kateri ni manjkalo popolnih neznancev, pa je vendar pririnila na vrh klanca do zgodovinskih 36 odstotkov.

Volivci na državnozborskih volitvah volijo najprej stranko, ki jo pooseblja vodja. Kdo bo torej povezal Povežimo Slovenijo? Kozjanski bik ne in ne beograjski piščanci …
100 gostov si je na kongresu SMC ogledalo kozjanskega bika.

Foto: Facebook - Zdravko Počivalšek s svojimi telicami: »Nekateri pravijo, da sem kozjanski bik, ker rinem naprej čez vse fronte, ki nam jih nastavljajo nasprotniki. Na to sem ponosen in rinil bom naprej do konca, pa naj se še tako trudijo, da bi nas zlomili.«