901596_f168_dragonja_promet02t Svet24.si

Poklukar nakazal, da obmejnih muk junija letos še...

toplotna črpalka1 Svet24.si

Obljubljal toplotne črpalke, vzel pa le denar

1683742182-dsc7277-01-1683742078866 Necenzurirano

Šest ustavnih sodnikov razkrilo dodatne ...

jansa orban fb1 Reporter.si

Janša nima ugleda v Bruslju, on seže le do ...

doncic dallas Ekipa24.si

Dončić je razkril, kaj se dogaja z njegovim ...

masterchef Njena.si

MasterChef: Kje je sodnik Luka Jezeršek?

oblak danilovic Ekipa24.si

Takšnega Oblaka ne poznamo! Njegova izbranka je ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Kolumnisti

Jože Biščak o škodljivih sindikalistih

Deli na:
Jože Biščak o škodljivih sindikalistih

Ko je poklicala Madeline Talbott, so bankirji v hipu odpovedali vse sestanke, da so jo lahko sprejeli, ker je tako želela. In to je bilo zelo pogosto. Bankam ni prinašala ne denarja ne poslov, ampak bonitetne ocene. Ne, ni bila revizorka in ni izdelovala ocen, bila je (in je še) gospodinja in (večinoma od vlade plačana) aktivistka za človekove pravice združenja ACORN. Od šefov čikaških bank, pri katerih je za depozite jamčila zvezna vlada, je zahtevala podeljevanje visoko tveganih posojil revnim, etničnim manjšinam in deprivilegiranim, kajti ameriški sen je še vedno, da ima vsak državljan svojo hiško. Vse na podlagi zakona o ponovnem vlaganju v skupnosti, ki ga je do ludistične skrajnosti dopolnil Bill Clinton. Čim več posojil posameznikom z nizkimi dohodki so banke odobrile, boljšo vladno oceno (CRA) so dobile. In to po programih Fannieja Maeja in Freddieja Maca, dveh institucij, ki jih je ustanovil kongres. Epilog takšnega socialnega inženiringa je znan – zaradi poskusa vladnega urejanja trga je počil nepremičninski balon, svet je padel v globalno finančno krizo.

»Talboti«, ki so čez lužo postali sinonim za škodljivce, so v Sloveniji sindikalisti. Medtem ko je Madeline že zdavnaj utihnila, razni Štruklji in Lukići ob podpori medijev, navdušenih nad idejami Kleinove in Pikettyja, trosijo neumnosti, da se krize rešimo in oživimo gospodarstvo samo ob pomoči države. Da mora vlada prisiliti banke, da financirajo slovenska podjetja, kajti oni, javni sektor, že ne bodo financirali gospodarstva, smo lahko poslušali Štruklja, ob argumentaciji, da je vztrajanje pri neoliberalnem varčevanju v neskladju z racionalnim.

 Osebek je ali totalno sprijen in pokvarjen ali mentalno zaostal. Druge ni. Kdo daje denar za javni sektor? Malo bolj spoštljiv bi moral biti do roke, ki ga hrani. Ampak ne, govori tako, kot da se denar obira z dreves v rajskem vrtu, kot da je realen za javni sektor vedno poln bankomat. On bi v maniri žlahtnih socialistov bankam in podjetjem ukazoval, kaj naj delajo. Tako je pač navajen. Tako je naučen. Tako so ga učili. In v to je prepričal tudi Cerarja in Mramorja, ki sta na pogajanjih delovala kot popolna bedaka, čeprav je premier po podpisu dogovora, podobno kot Neville Chamberlain, govoril o sporazumu »za naš čas«. Nasproti Cerarja je sicer sedel Štrukelj, ki pa ni veliko drugačen od sogovornika britanskega premierja pred tri četrt stoletja, ki je na svojo stran pridobil Nemce s programom o močni in socialni državi, o preganjanju dobičkarjev, vsakomur dostopnem šolstvu in neusmiljenem boju proti vsem, ki škodujejo javnemu interesu. Skoraj si upam staviti, da bi bili slovenski sindikalisti danes med prvimi podpisniki vsaj 17 od 25 točk programa NSDAP.

Madona, a je res zmanjkalo pipsa?