Keith Miles: Ob začetku njene vladavine (Margaret Thatcher je oblast prevzela leta 1979) je bilo Združeno kraljestvo bolnik Evrope: pestili so ga dolgovi, majhna produktivnost, premočni sindikati, velike industrijske subvencije, visoki davki, izseljevanje najboljših kadrov in nizka raven naložb. Gospodarski kazalci iz obdobja desetih let pred nastopom njene vladavine so bili najslabši v primerjavi z vsemi pomembnejšimi gospodarstvi. Podatki o gospodarskih razmerah po njenem (prvo)ministrovanju pa so pokazali, da je Velika Britanija postala najboljše gospodarstvo v Evropi. Le kako ji je to uspelo in kaj se lahko iz tega nauči Slovenija? Najbrž se bistvo recepta skriva v besedi svoboda.
Prostemu trgu je treba omogočiti normalno delovanje, vlogo in moč države je treba zmanjšati, oslabiti je treba tudi dušeča pooblastila sindikatov. Opustiti je treba prepuščanje pobude javnemu/državnemu sektorju ter ljudi spodbuditi, da bodo delali skladno z najboljšimi interesi naroda, ne pa za neki zameglejeni "nacionalni interes", o katerem je zadnje čase toliko slišati.
Ljudje morajo biti pri doseganju lastnega uspeha svobodni ne glede na to, iz kakšnega okolja in razmer izhajajo. To pa pomeni manj državnega vmešavanja in nižje davke. Gospa Thatcherjeva je tako doživela pribljižno 25-odstotno povečanje BDP, vladni stroški pa so zrasli zgolj za 12,5 odstotka; to pomeni, da je več denarja ostalo v rokah javnosti.
Finance