Najprej je treba jemati anketne rezultate izrazito previdno. Ena od ključnih stvari, ki škodujejo SDS, je ravno ponavljanje teh rezultatov, saj lahko delujejo kot slepilo.
V zadnjih desetih letih je SDS skoraj ves čas vodilna stranka z manjšimi odmiki, hkrati izgublja na volitvah. To pomeni, da se neopredeljeni ne razporejajo sorazmerno po obstoječih strankah, ampak lahko določene stranke izrazito zavračajo.
Torej iz anket ne izhaja nujno, da bo SDS na volitvah dosegla relativno zmago. Druga stvar je iskanje potencialnih partnerjev. Težava slovenske politike na splošno je, da je prostor relativno majhen, število voditeljev precej omejeno, odnosi med njimi pa se včasih jemljejo bistveno preveč osebno.
Kdor bo želel sodelovati v kakršnikoli vladi, bo moral zavreči osebne ali kakšne druge zamere in biti odprt za raznolikost in širino. Janša kot predsednik SDS je imel tako obdobja izrazite širine kot izrazite ozkosti.
Težko je napovedati, kakšen bo položaj v odločilnih trenutkih. Vsekakor obstaja možnost, da SDS še kdaj sestavi vlado, vendar bo to zahtevalo inkluzivno držo, ne samo relativno zmago.
INTERVJU V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24