profimedia-0840008601 Svet24.si

Polovica slovenskih zalog žlahtne kovine je v ...

slovenska policija Svet24.si

Gruzijec peš bežal pred policisti

1701200126-dsc6052-01-1701200060836 Necenzurirano

Konflikt interesov? Nov zakon po željah glavnega ...

peter gregorcic sr Reporter.si

Peter Gregorčič igra Janševo igro: glavni cilj ...

popovic Ekipa24.si

Velika drama kapetana Celja: Po tekmi z Domžalami...

dino-in-hrvoje, skrito-v-raju Njena.si

Ste prepoznali drugačno igro Hrvoja in Dina?

luka doncic Ekipa24.si

Luka Dončić je postal del izbrancev in podpisal ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Do ponedeljka se bomo cvrli pri temperaturah okoli 35 stopinj

Deli na:
Do ponedeljka se bomo cvrli pri temperaturah okoli 35 stopinj

Foto: Bobo

Od danes do vključno ponedeljka bo po nižinah sredi dneva in popoldne velika toplotna obremenitev.

Zaradi suhega in vročega vremena je povečana možnost nastanka požarov v naravnem okolju. Zmanjšujejo se tudi količine podtalnice, vendar te še ne dosegajo ekstremno nizkih vrednosti, pravijo na Agenciji RS za okolje (Arso).

Danes bo sončno in vroče. Najnižje jutranje temperature bodo od 13 do 18, ob morju okoli 20, najvišje dnevne od 29 do 35 stopinj Celzija. V petek in soboto se bo nadaljevalo povečini sončno in vroče vreme. Popoldne ali zvečer bodo posamezne vročinske nevihte. Pihal bo veter zahodnih smeri.

Uprava za zaščito in reševanje zaradi povečane nevarnosti požarov v naravi svetuje previdnost in pravilno uporabo ognja v naravnem okolju. Stanje nevarnosti požarov bo trajalo do prvih obilnejših padavin in znižanja temperatur, predvidoma do začetka prihodnjega tedna, so opozorili.


Zelo velika verjetnost za nastanek in širjenje požarov v naravnem okolju je po podatkih agencije za okolje na območju Bele krajine, Brkinov, Dolenjske, Kočevskega, Obale, Pomurja, Spodnjega Posavja in Zgornjesavskega.

Visoke temperature zraka povzročajo tudi večjo stopnjo izhlapevanja in porabo morebitne padavinske vode za rast rastlin. Zaradi tega se količina padavin, ki obnavlja podzemno vodo, zmanjša, kar neugodno vpliva na napajanje vodonosnikov, pojasnjujejo na Arsu.

Zato v delih vodonosnikov jugovzhodne Slovenije, kamor sodijo predvsem vodonosniki Krško-Brežiškega polja, in delih kraških vodonosnikov zaradi večjega izpada padavin v tem času beležijo nizke do zelo nizke gladine podzemne vode. Nizke vodne količine v tem času spremljajo tudi na izvirnem območju Rižane.

V času prihajajočega vročinskega vala na Arsu napovedujejo nadaljevanje postopnega zniževanja gladin podzemne vode vse do nastopa obilnejših padavin.