Gorenak: Zaradi Jankovića je bilo treba medijsko ubiti še Janšo
Virantovo obnašanje je približno tako: vrzi človeku kamen v glavo, nato pa reci, želim ti uspešno okrevanje, meni notranji minister dr. Vinko Gorenak. Med intervjujem z Gorenakom še ni bilo znano, kakšna bo odločitev Državljanske liste glede vladne koalicije, ob tem je bil zelo kritičen tudi do njihovega prvaka Gregorja Viranta. Prepričan je tudi, da je protikorupcijska komisija s poročilom uravnoteževala nepravilnosti Zorana Jankovića in Janeza Janše, in poudaril, da so pri prvem preverjali zneske na računih, pri drugem pa plačane položnice za elektriko, vodo in komunalne storitve. Glede napovedanih protestov je zagotovil, da je policija nanje dobro pripravljena; zavrnil je očitke o ugrabljenih mladoletnikih, saj je policija pridržala polnoletne izgrednike, za katere je pripor predlagalo tožilstvo, odredilo pa sodišče. Ob tem je poudaril, da generalni državni tožilec Zvonko Fišer policiji ni hotel dati nobenih usmeritev, kako naj ukrepa v primeru nasilnih protestov. Gorenak mu očita politični aktivizem prve vrste.
Po poročilu protikorupcijske komisije o nepravilnostih Janeza Janše in Zorana Jankovića je videti, da v Sloveniji dobivamo še politično krizo. Je to začetek konca sedanje vlade?
Težko je reči, če je to začetek konca vlade. Mi smo za vse možnosti glede usode vlade, odločitev pa je v rokah Državljanske liste, ki smo jo povabili k temu, da skupaj nadaljujemo delo v koaliciji. To je ena možnost – naj se odločijo zelo hitro. Druga možnost je, da naredijo neko drugo vlado, tretja varianta je tehnična vlada. Lahko pa gremo tudi na volitve. Mi smo za vse možnosti, odločitev pa je na njihovi strani. Vprašanje zdajšnje koalicije se mora rešiti čim prej.
Zanimiv pa je kontekst tega poročila. Primerjal sem ga s poročilom, ki ga je protikorupcijska komisija pripravila v zvezi z izgubljenimi podpisi. V mojem primeru je šlo za zakonsko določen rok, ki se je začel 23. in končal 30. oktobra. V tem času smo morali pregledati, ali je podpisov dovolj. Protikorupcijska komisija mi je očitala, da je poročilo o številu podpisov z notranjega ministrstva v državni zbor potovalo 26 ur, s čimer naj bi zavlačeval. Ko sem dobil osnutek poročila, sem jim pojasnil, zakaj je trajalo 26 ur, ter opozoril, da je zahteva po preverjanju podpisov iz državnega zbora do nas potovala 40 ur. Protikorupcijska komisija je problematizirala 26 ur potovanja poročila od mene do državnega zbora, ne pa 40 ur potovanja zahteve za preverjanje podpisov od državnega zbora do mene. Pričakoval sem, da bodo v končnem poročilu to upoštevali, vendar se to ni zgodilo. Zanimivo je tudi, da je komisija za preprečevanje korupcije (KPK) poročilo poslala v javnost en dan pred mojo interpelacijo.
Ostanite obveščeni
Prejmite najboljše vsebine iz Reporterja neposredno v svoj poštni predal.
Kje so podobnosti vašega primera s sedanjim?
Podobnosti je veliko. V Sloveniji je že dolgo jasno, da je prvak opozicije v postopkih, da je osumljen več kaznivih dejanj, kazenske ovadbe so tudi z davčne uprave in od drugod, policija je naredila hišno preiskavo in bo končala svoje delo. Poročilo se pojavi v najbolj kritičnem času, pove vse o Jankoviću, našteje vse zneske, pri čemer jih je večina višjih od sto tisoč evrov, več kot 2,4 milijona evrov.
Za domnevno uravnoteženje govori še poročilo o Janši, ki mu očita okoli 210 tisoč evrov nepojasnjenega izvora premoženja. Prvič, Janši očita vsaj desetkrat manj po zneskih, drugič pa je sporna globina poročila. Naštejejo, koliko denarja je Janković dobil na svoje račune, na drugi strani pa preverjajo plačevanje elektrike, vode, komunalnih storitev pri Janezu Janši. Ugotovili so, da je Janša vse plačal, nima pa dokaza za to. Po tej logiki moram tudi jaz vsak dan zbirati račune. V zadnjih osmih letih sem stanoval na treh različnih krajih v Ljubljani, v službenih stanovanjih, nimam pa dokazil, da sem plačeval račune, ker vse plačuje žena po kliku. Podobno tudi Janši očitajo, da ni nobenih računov iz Bovca, Ljubljane in Velenja ter da tega ne zna pojasniti, čeprav jim je to povedal. Zato bom oster: ker vedo, da Janković že težko diha na politične škrge, je bilo treba medijsko poskusiti ubiti še Janšo.
Toda problem je zdaj koalicijski. Gregor Virant vztraja pri odstopu Janeza Janše, tudi Karl Erjavec in Radovan Žerjav sta bila pred koalicijskim vrhom ostra. Se bo koalicija obdržala?
Virantovo obnašanje je približno tako: vrzi človeku kamen v glavo, nato pa reci, želim ti uspešno okrevanje. Očitno je imel poročilo dan pred predsednikom vlade. Najprej je rekel, da mora odstopiti, nekaj ur pozneje govoril, da je koalicija trdna in da mora imeti predsednik vlade čas za premislek. To je dvolično obnašanje. Videli bomo, kaj se bo zgodilo.
V TISKANI IZDAJI VEČ O POČETJU GREGORJA VIRANA; O ISKANJU OSEBE, KI JE NOSILA TRANSPARENT Z NAPISOM BARBARA ROV; O PRIČAKOVANJIH NOVIH PROTESTOV; O POLITIČNEM AKTIVIZMU GENERALNEGA DRŽAVNEGA TOŽILCA; O STAVKI POLICISTOV.