državna meja Svet24.si

Italija bi prekinila schengenski sporazum s ...

jesenice alge Svet24.si

Madež na Savi Dolinki je naraven pojav

1695633573-dsc09685-1695633263267 Necenzurirano

Predsednico republike zapušča ključni sodelavec

koscek erika Reporter.si

Poslovne skrivnosti partnerja Erike Žnidaršič: ...

Zoran Zeljkovic Ekipa24.si

Konec dvomov! Nov pretres v zmajevem gnezdu: ...

Princ Harry in Kate Middleton - nekoč prava prijatelja - danes pa .. Odkrito.si

Kate in Harry - Če se bo to zgodilo, se bosta ...

pogacar 1 Ekipa24.si

Tako malo je manjkalo! Tukaj je posnetek, ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Znan bo letošnji dobitnik nagrade Saharov

Deli na:
Znan bo letošnji dobitnik nagrade Saharov

Foto: Getty Images

Evropski parlament bo danes sporočil ime letošnjega dobitnika nagrade Saharov za svobodo misli. Med finalisti za nagrado so nekdanji turški urednik in novinar Can Dündar, vodja krimskih Tatarov Mustafa Džemilev ter borki za pravice Jazidov Nadia Murad in Lamija Adži Bašar. Slovesna podelitev nagrade bo 14. decembra v Strasbourgu.

Nekdanji urednik in novinar turškega časnika Cumhuriyet Can Dündar je objavil posnetke, ki dokazujejo, da turške tajne službe upornikom v Siriji dobavljajo orožje. V Turčiji je bil obsojen na pet let in deset mesecev zapora zaradi razkritja državnih skrivnosti. Preživel je poskus umora in živi v izgnanstvu v Nemčiji.

Mustafa Džemilev je nekdanji sovjetski oporečnik in ukrajinski poslanec, ki se za pravice tatarske manjšine zavzema že več kot pol stoletja. Ko je bil star šest mesecev, so ga sovjetske oblasti z drugimi krimskimi Tatari deportirale v srednjo Azijo. Vrnil se je lahko šele 45 let kasneje. Danes zaradi ruske zasedbe Krima ne more v svojo domovino.

Borki za pravice Jazidov, manjšine pod udarom džihadistične skupine Islamska država, Nadia Murad in Lamija Adži Bašar prihajata iz Koča, vasi v sindžarskem pogorju v Iraku. Tam je IS izvedla enega svojih najhujših pokolov in številne ženske odpeljala kot spolne sužnje.

Evropski parlament nagrado Saharov vsako leto podeli posameznikom ali organizacijam, ki so se posebej odlikovali v svojem zavzemanju za človekove pravice in svobodo govora. Lani je nagrado dobil zaprti savdski aktivist in bloger Raif Badavi.