pirc musar bql Svet24.si

Tako je predsednica Pirc Musar zapela na koncertu ...

asfinag Svet24.si

Z avtoceste rešili izgubljeno mamo raco in devet ...

matjaz kovacic bobo Necenzurirano

Ne Ljubljana. Da je Maribor izgubil banko, so ...

koscek erika Reporter.si

Poslovne skrivnosti partnerja Erike Žnidaršič: ...

doncic Ekipa24.si

Luka Dončić po veliki zmagi: 'Počutim se ...

Barron pred nekaj meseci .. Odkrito.si

Barron Trump - Za to je zaslužna slovenska kri!

1714382871-006-cel-oli-240428-lv-1714382855842 Ekipa24.si

Celjani mislijo resno! Snubili Modrića in ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Zaradi zike v Latinski Ameriki vse več prošenj za splav

Deli na:
Zaradi zike v Latinski Ameriki vse več prošenj za splav

Foto: Getty Images

Zaradi virusa zika v Latinski Ameriki beležijo več prošenj za umetno prekinitev nosečnosti, kažejo izsledki, objavljeni v reviji New England Journal of Medicine. Po ocenah naj bi se v Braziliji število prošenj za splav najmanj podvojilo, medtem ko v ostalih državah beležijo porast števila prošenj za splav za tretjino, poroča britanski BBC.

Mnoge države Latinske Amerike so ženskam zaradi tveganja okužbe z virusom zika odsvetovale zanositev, saj je virus nevaren za nosečnice oziroma plod.

Virus zika prenašajo komarji v 60 državah sveta, zaradi njega pa so pri več kot 1500 dojenčkih diagnosticirali mikrocefalijo. Gre za bolezen, ko se otroci rodijo z nenormalno majhno glavo, virus pa lahko povzroči tudi Guillain-Barrejev sindrom, znaki katerega so ohromitve.

Ker je prekinitev nosečnosti v marsikaterem delu Latinske Amerike nezakonita, se ženske zatekajo k tistih, ki splave opravljajo na skrivaj.

Portal Ženske na spletu (Women on Web) je internetna pomoč za ženske, ki želijo splaviti v državah, kjer dostopa do "varnega splava" nimajo. Preko portala je pod nadzorom zdravnika mogoče naročiti zdravila za prekinitev nosečnosti, in sicer pred devetim tednom nosečnosti.

Raziskovalci so na spletnem portalu Women on Web analizirali več tisoč prošenj v petletnem obdobju do izdaje opozorila Panameriške zdravstvene organizacije 17. novembra lani. Tako so ocenili, koliko prošenj za splav je mogoče pričakovati med 17. novembrom lani in 1. marcem letos.

Ugotovili so, da so v državah, ki so odsvetovale zanositev, kot sta denimo Brazilija in Ekvador, zabeležili več kot dvakrat več prošenj za splav.

V državah, kjer oblasti žensk niso pozivale, naj ne zanosijo, pa so raziskovalci zabeležili manjši porast števila prošenj za splav.