pokol-v-šoli-vladislava-ribnikarja, obletnica-pokola Svet24.si

Srbija pred obletnico krvavega poboja v beograjski...

azijski sršen, invazivna vrsta Svet24.si

Škodljivi azijski sršen je že pri naših ...

kres, ogenj, prvi-maj, kresovanje Necenzurirano

Živel 1. maj ali kako normalizirati nenormalno

hisa brglez-pl016 Reporter.si

Hiše, avti in bančni računi evropskih ...

pogacar Ekipa24.si

Tadej Pogačar pred Girom izpostavil ...

poroka-na-prvi-pogled Njena.si

Poroka na prvi pogled: Markove navade ...

crypto.com arena Ekipa24.si

Sramota leta! V LA-ju skušali takole provocirati ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Turčija naj bi vsak dan v Sirijo izgnala okoli 100 beguncev

Deli na:
Turčija naj bi vsak dan v Sirijo izgnala okoli 100 beguncev

Foto: Getty Images

Mednarodna nevladna organizacija za človekove pravice Amnesty International je danes opozorila, da Turčija množično vrača begunce v Sirijo. Nezakonita vračanja kažejo na usodne pomanjkljivosti dogovora med Turčijo in EU, sklenjenega sredi meseca, opozarja AI.

Kot so sporočili iz AI, nova raziskava, ki jo je organizacija izvedla v provincah na južni turški meji, kaže, da so turške oblasti skoraj vsak dan od sredine januarja zbirale in izganjale v Sirijo skupine po okrog 100 Sircev.

Minuli teden so raziskovalci AI zbrali številna pričanja o množičnih vračanjih iz province Hatay, s čimer se potrjuje praksa, ki v regiji velja za javno skrivnost. Vsa prisilna vračanja v Sirijo so nezakonita tako po turškem pravu kot tudi pravu EU in mednarodnem pravu, poudarjajo v AI.

"V obupu, da bi zaprli meje, so voditelji držav EU namenoma prezrli preprosta dejstva: Turčija za sirske begunce ni varna država, pravzaprav iz dneva v dan postaja vse manj varna," je dejal direktor AI za Evropo in srednjo Azijo John Dalhuisen.

"Množična vračanja sirskih beguncev, ki smo jih zabeležili, osvetljujejo usodne pomanjkljivosti dogovora med EU in Turčijo. Gre za dogovor, ki ga lahko izvajajo le tisti, ki imajo kamen namesto srca, in tisti, ki rade volje ne upoštevajo mednarodnega prava," je dodal.

Kot opozarjajo v AI, dogovor EU-Turčija tlakuje pot takojšnjemu vračanju sirskih beguncev, ki so prispeli na grške otoke, v Turčijo na podlagi tega, da EU to državo priznava kot varno državo. V skladu z dogovorom naj bi se vračanje začelo v ponedeljek.

"Zelo verjetno se zdi, da je Turčija v zadnjih od sedmih do devetih tednih v Sirijo vrnila več tisoč beguncev. Če bo dogovor med EU in Turčijo stekel po načrtih, obstaja res velika nevarnost, da bo nekatere od tistih, ki jih bo EU poslala nazaj v Turčijo, doletela enaka usoda," je še podaril Dalhuisen.