Klemen Jaklič Svet24.si

Ustavni sodnik Jaklič trdi, da ni potreboval ...

Naj blok stoji na Pavšičevi ulici Svet24.si

Foto: Ponovno izbrali najlepši blok v Ljubljani

1709556859-172a8714-1709556621461 Necenzurirano

Kako rešiti javno zdravstvo? Ministrica naj ukine...

zala tomasic Reporter.si

Janšev propagandist Tomašič zlorablja Nova24TV ...

mattias skjelmose Ekipa24.si

Groza! Tresočega kolesarskega zvezdnika so komaj ...

kyle-marisa-roth Odkrito.si

Nenadna smrt znane TikTok vplivnice

Luka Dončić Ekipa24.si

Dončič je kralj! Vsi se posebej pripravljajo na ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Šok! Proti domoljubni Le Penovi slovenska levica in desnica z roko v roki!

Deli na:
Šok! Proti domoljubni Le Penovi slovenska levica in desnica z roko v roki!

Foto: Profimedia

Za odvzem imunitete kandidatki za francosko predsednico Marine Le Pen so od slovenskih poslancev evropskega parlamenta glasovali Ivo Vajgl, Tanja Fajon, Lojze Peterle, Franc Bogovič in Patricija Šulin, Igor Šoltes je bil odsoten. Odgovore dveh poslancev iz liste SDS še čakamo.

Na družbenih omrežjih se je minule dni ugibalo, kdo od osmih slovenskih poslancev v evropskem parlamentu je glasoval za odvzem imunitete Marine Le Pen, evroposlanki in predsednici francoske domoljubne Nacionalne fronte. Proti slednji namreč v Franciji poteka preiskava, ker je decembra 2015 na Twitterju objavila je tri fotografije okrutnih dejanj muslimanov Islamske države. To je storila potem, ko ji je novinar radia RMC Jean Jacques Bourdin na Twitterju očital, da je njena retorika podobna retoriki skrajnežev Islamske države.

Najprej je komisija za pravna vprašanja z 18 proti 3 izglasovala, da se Le Penovi, ki je tudi kandidatka za francosko predsednico, odvzame imuniteta. Nato se je o tem pretekli četrtek izrekal tudi evropski parlament. To ni bilo klasično glasovanje, ampak je predsedujoči Dimitris Papadimulis, kot je razvidno iz posnetka, pozval poslance naj dvignejo roko. Na podlagi tega je zaključil: »Mislim, da je rezultat jasen, velika večina je za odpravo imunitete.«

Kako so glasovali slovenski evroposlanci?


Tanja Fajon (S&D/SD): »Glasovala sem za odvzem parlamentarne imunitete Marine Le Pen. Vodja francoske NF je v postopku v Franciji zaradi objave posnetkov nasilja na Twitterju Islamske države, med drugim uboja ameriškega novinarja Foleya. Francosko tožilstvo Le Penovo bremeni širjenja nasilnih posnetkov, zaradi česar ji v primeru obsodbe grozi tudi večletna zaporna kazen.«

Ivo Vajgl (ALDE/DeSUS): »Glasoval sem za odvzem imunitete poslanki EP Le Pen, da bi omogočil francoskim pravosodnim organom, da opravijo preiskavo o finančnih nepravilnostih (zlorabah), za katere jo javno obtožujejo.«

Patricija Šulin (ELS/SDS): »Glasovala sem za odvzem imunitete evropski poslanki Marine Le Pen. Francoske oblasti so v skladu z nacionalno zakonodajo, ki širjenje posnetkov z nasilno vsebino, ki lahko škodijo človekovemu dostojanstvu, opredeljuje kot kaznivo dejanje, podale zahtevo za odvzem imunitete evropski poslanki Marine Le Pen. V skladu s Poslovnikom Evropskega parlamenta, ki ne omogoča sklicevanja na imuniteto, ko je član EP zaloten pri storitvi kaznivega dejanja, hkrati pa Evropskemu parlamentu ne preprečuje uresničevanja pravice do odvzema imunitete, sem podprla odvzem imunitete ter tako omogočila francoskim nacionalnim organom, da nadaljujejo preiskavo ter potrdijo ali ovržejo sume. S tem se Evropski parlament ni izrekel o krivdi ali nedolžnosti evropske poslanke, temveč samo omogočil nadaljnjo preiskavo.«



Lojze Peterle (ELS(NSi): »Glasoval sem za, saj delim mnenje s skupino, da je tak ukrep v danih okoliščinah upravičen.«

Franc Bogovič (ELS/SLS): »Odvzem imunitete Marine Le Pen sem podprl. Glede na očitana dejanja, zaradi katerih so francoske oblasti sprožile preiskavo, ne vidim neposredne povezave z njenim delom v parlamentu, zato tudi ne vidim razloga, da bi kot poslanka koristila imuniteto. Prav tako gre za očitana dejanja, ki so sporna z več vidikov. Izpostavljene politične osebnosti kot je Marie Le Pen, bi morale biti do objavljanja nasilnih, žaljivih in moralno spornih vsebin na socialnih omrežjih, ki lahko prizadenejo človekovo dostojanstvo, še toliko bolj zadržane.«

Igor Šoltes (Zeleni/Verjamem) se glasovanja ni udeležil: »Glasovati na tokratnem mini-plenarnem zasedanju nisem mogel, saj sem zaradi udeležbe v oddaji Studio3 (Tarča) letel v Ljubljano ob 13.05 uri.«

Odgovora Milana Zvera (ELS/SDS) in Romane Tomc (ELS/SDS) še čakamo. V dvorani so bili ob glasovanju po naših informacijah vsi slovenski poslanci (z izjemo Šoltesa).

Geert Wilders, vodja nizozemskih domoljubov, ki se je tako kot Le Penova tudi sam znašel v postopku tik pred volitvami, je dejal, da je odločitev evropskega parlamenta škandalozna, poroča britanski Telegraph. In še: »Širjenje resnice je zdaj mogoče preganjati. Noro.« Iz pisarne Marine Le Pen so sporočili, da gre za medijsko operacijo, katere namen je pred volitvami škodovati kandidatki za francosko predsednico. Spomnimo. Tudi prvak SDS Janez Janša se je v Sloveniji znašel v postopkih ali so mu začeli soditi (enkrat celo obsodili) tik pred volitvami.