900469_089-cigareti2 Svet24.si

Kadili bi kot Turki, vendar ne bi plačali

Shonda Rhimes Svet24.si

Shonda Rhimes zaradi groženj prisiljena v selitev

sergej racman Necenzurirano

Eden najbogatejših Slovencev je v zaporu. ...

vucic kavcic INSTAGRAM Reporter.si

Aleksandar Vučić skrivoma obiskuje Slovenijo: na...

mattias skjelmose Ekipa24.si

Groza! Tresočega kolesarskega zvezdnika so komaj ...

vladimir-tintor Njena.si

Zgodil se je preobrat, snema se 4. sezona Botrov

Luka Dončić Ekipa24.si

Dončič je kralj! Vsi se posebej pripravljajo na ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Papež Frančišek svari: Populizem je pripeljal do izvolitve Hitlerja

Deli na:
Papež Frančišek svari: Populizem je pripeljal do izvolitve Hitlerja

Foto: Reuters

"Bomo videli. Bomo videli, kaj bo naredil, in nato bomo sodili," pravi Papež Frančišek o Donaldu Trumpu.

Papež Frančišek je v današnjem intervjuju za španski dnevnik El Pais dejal, da ne želi vnaprej soditi ameriškega predsednika Donalda Trumpa, in menil, da mu je treba dati čas, da se izkaže. Ob tem je opozoril, da lahko vzpon populizma vodi v izvolitev "odrešiteljev", kot je bil Adolf Hitler.

Papež Frančišek je poudaril, da je prehitro soditi Trumpa, ki je kot 45. predsednik ZDA zaprisegel v petek. "Bomo videli. Bomo videli, kaj bo naredil, in nato bomo sodili," je dejal.

"Krize zbujajo strahove in skrbi," je dejal Frančišek in kot primer populizma v Evropi omenil Nemčijo leta 1933. "Nemčija je iskala voditelja, nekoga, ki ji bo vrnil identiteto in tam se je znašel mali mož z imenom Adolf Hitler, ki je rekel 'Jaz lahko to storim'. Hitler ni ukradel moči. Izvolili so ga njegovi ljudje, nato pa je uničil svoje ljudi."

Frančišek je izpostavil, da so se Nemci želeli zaščititi z "zidovi in žičnato ograjo, da jim drugi ne bi odvzeli njihove identitete".



"Primer Nemčije je klasičen," je dejal papež in dodal, da je Hitler Nemcem dal "popačeno identiteto, za katero vemo, kaj je prinesla."

Vsaka država pa ima pravico, da jo skrbi za svoje meje, meni vodja katoliške cerkve. Države, ki jim grozi terorizem ali druge nevarnosti, imajo pravico do še večjih skrbi. "Nobena država nima pravice, da odvzame državljanom pravico do dialoga s sosedi," je dejal Frančišek.

Na vprašanje o trenutnem položaju sveta je odgovoril: "Trenutno izkušamo tretjo svetovno vojno v majhnih koščkih, v bližnji preteklosti so govorili o morebitni jedrski vojni, kot da bi igrali karte. To me skrbi."

V intervjuju, ki so ga sicer opravili na dan Trumpove inavguracije, objavili pa v današnji izdaji El Paisa, je Argentinec spregovoril tudi o begunski krizi. "Sredozemsko morje se je spremenilo v pokopališče," je poudaril. Frančišek meni, da bi morale evropske države storiti več pri integraciji migrantov. Brez integracije se ustvarjajo geti, pravi.