pirc musar bql Svet24.si

Tako je predsednica Pirc Musar zapela na koncertu ...

asfinag Svet24.si

Z avtoceste rešili izgubljeno mamo raco in devet ...

matjaz kovacic bobo Necenzurirano

Ne Ljubljana. Da je Maribor izgubil banko, so ...

koscek erika Reporter.si

Poslovne skrivnosti partnerja Erike Žnidaršič: ...

doncic Ekipa24.si

Luka Dončić po veliki zmagi: 'Počutim se ...

Sašo Miljuševič Njena.si

Kaj se danes dogaja s prvim zmagovalcem ...

irving-doncic Ekipa24.si

'Moj brat!' Kakšne besede Kyrieja Irvinga o Luki ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Na Antarktiki poteka najnevarnejša reševalna akcija doslej

Deli na:
Na Antarktiki poteka najnevarnejša reševalna akcija doslej

Foto: Getty Images

Na Antarktiki, kjer je v tem letnem času najbolj mrzlo in ves čas tema, poteka najbolj nevarna reševalna akcija doslej. Zaposlenega na ameriški raziskovalni bazi Amundsen-Scott na južnem polu, ki je hudo zbolel, skušajo kljub izjemno težkim pogojem prepeljati v civilizacijo, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.

Po navedbah Anse, ki se sklicuje na sporočilo ameriške fundacije National Science Foundation, ki upravlja z omenjeno bazo na Južnem tečaju, so reševalci v torek iz Kanade krenili z dvema dvomotornima letaloma. Podrobnosti o zdravstvenem stanju obolelega zaposlenega sicer niso izdali.

Če bodo vremenske razmere ugodne, naj bi letali do raziskovalne postaje prispeli v nedeljo.

V preteklosti so morali reševalci nekajkrat že kreniti na pomoč raziskovalcem na Antarktiki. A kot izpostavlja Ansa, nikoli v tem najbolj nevarnem letnem času. Med februarjem in oktobrom je namreč na južni polobli zima, na Antarktiki pa vladata šestmesečna noč in najhujši mraz. Na južnem polu lahko pozimi temperature dosežejo do 80 stopinj Celzija pod ničlo.

Antarktika je celina, ki obkroža južni tečaj Zemlje. Najbližje Antarktiki sega ozemlje Južne Amerike, ki pa se nahaja približno 1000 kilometrov stran, Avstralija leži 2500 kilometrov stran, do najjužnejšega dela Afrike pa je 4000 kilometrov.

Je najhladnejša, najbolj suha celina in najbolj vetrovna od vseh celin in ima najvišjo povprečno nadmorsko višino. Na Antarktiki so izmerili do zdaj najnižjo temperaturo na Zemlji - kar 89,2 stopinje Celzija pod ničlo.

Raziskovalna baza Amundsen-Scott je ime dobila po polarnih raziskovalcih, Norvežanu Roaldu Amundsenu in Britancu Robertu F. Scottu, ki sta v začetku 20. stoletja tekmovala, kdo bo prvi dosegel Južni tečaj. Prvemu je uspelo Amundsenu 14. decembra 1911. Scott se z ekspedicije na Antarktiki ni nikoli vrnil.

Na bazi Amundsen-Scott, ki se nahaja na planoti na nadmorski višini 2835 metrov, deluje stalna posadka raziskovalcev in podpornega osebja. Raziskovalci izvajajo številne raziskave, od geofizičnih, meteoroloških, astronomskih do raziskav na področju astrofizike, glaciologije in biomedicine.