Robert Golob Svet24.si

Robert Golob o priznanju Palestine: »Grozote so ...

psički Svet24.si

V avtomobilu prevažal 30 psičkov

borut petek Necenzurirano

Sin novega lastnika Panvite z Borutom Petkom kupil...

mark breznik-saso radej Reporter.si

56.532 evrov: to je rekorder po zaslužku med ...

jordan cigara Ekipa24.si

Pa to je noro! Neverjetna vila Michaela Jordana, ...

matic in katja 2 Njena.si

Matic: Nad Katjo nikoli nisem izvajal nasilja

kolesarska dirka gvatemala Ekipa24.si

Noro! Ali je namerno zrušila kolesarja kot v ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Južnokorejski predsednici grozi odstavitev

Deli na:
Južnokorejski predsednici grozi odstavitev

Foto: Getty Images

Južnokorejski parlament je izglasoval odstavitev predsednice države Park Geun-hye zaradi korupcijskega škandala, v katerega je vpletena njena prijateljica.

Za sta glasovali potrebni več kot dve tretjini poslancev, 234 od skupno 300, poroča južnokorejska tiskovna agencija Yonhap.

S tem so se njena pooblastila prenesla na premierja do odločitve ustavnega sodišča, ali bo odločitev parlamenta potrdil in s tem dokončno odstavil predsednico s položaja, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Do odločitve ustavnega sodišča bo potrebno čakati do šest mesecev, v tem času pa bo Parkova ostala v predsedniški palači, medtem ko državo čaka obdobje politične negotovosti in paralize v času upočasnjene gospodarske rasti, naraščajoče brezposelnosti in okrepljenih vojaških napetosti s Severno Korejo.

Parkova se je danes v televizijskem nagovoru opravičila, ker je "povzročila politični kaos v državi v času, ko se sooča s številnimi problemi". Vlado je pozvala k pozornosti na področju gospodarstva in nacionalne varnosti.

Poslanci so odstavitev izglasovali po tednih množičnih protestov, na katerih je tudi več sto tisoč Južnokorejcev vseh slojev in starosti zahtevalo njen odstop. Tudi danes se jih je več sto zbralo pred parlamentom in zahtevalo njeno odstavitev.

Predsednico obtožujejo, da je svoji prijateljici Choi Soon-sil pomagala pri izsiljevanju podjetij za denar in brez uradnih pooblastil dovolila vmešavanje v državne zadeve.

Parkova sicer ni prva predsednica države, ki se sooča z obtožbami o korupciji. Kot navaja nemška tiskovna agencija dpa, so od demokratizacije leta 1987 vse predsednike države po koncu mandata preiskovali zaradi korupcije, eden med njimi - Roh Moo Hyun, ki je bil predsednik med letoma 2003 in 2008 - pa je zaradi obtožb celo storil samomor. Njeni trije predhodniki so bili osebno ali preko družinskih vezi vpleteni v korupcijo.

Sedaj 64-letna Parkova je kot prva predsednica Južne Koreje petletni mandat nastopila 25. februarja 2013. Je najstarejša hčerka vojaškega diktatorja Park Chung Heeja, ki je državo vodil 18 let do leta 1979, ko je bil ubit v atentatu. Njeno mamo so ubili pet let pred tem. Že kot mlado dekle je tako že bila v središču pozornosti.



Po umoru očeta se je umaknila iz javnosti, s politiko pa se je začela ukvarjati leta 1998, ko je postala poslanka. Vladajočo konservativno stranko Saenuri je nato vodila med marcem 2004 in junijem 2006.

Postala je priljubljena ikona konservativcev in med volivci pridobila zveste privržence, čeprav jo je spremljala senca očeta, ki je državo sicer rešil iz revščine, a jo vodil z železno roko.

To, da se ni nikoli poročila, je bil tudi del njene privlačnosti v državi, kjer sta pogosta korupcija med družinskimi člani in nepotizem.

Obtožbe in nato aretacija (3. novembra) njene dolgoletne dobre prijateljice in zaupnice Choi Soon-sil zaradi zlorab, korupcije in zlorabe oblasti pa je bila kaplja čez rob tudi za njene najbolj zveste privržence.

Preiskava je osvetlila tudi več desetletij povezav Parkove s sedaj že pokojnim očetom Choijove, vodjo verskega kulta dvomljivega ugleda Choi Tae-minom, ki je bil njen mentor do svoje smrti leta 1994. V 70. letih prejšnjega stoletja pa je bil obtožen, da je svoj vpliv izkoriščal za pridobivanje velikih vsot denarja od podjetij.

Choi je sledila očetovim stopinjam. Preiskava je pokazala, da se je s Parkovo tajno dogovorila, da so močna južnokorejska podjetja, kot je Samsung, "donirala" več deset milijonov dolarjev neprofitnemu skladu, ki ga je vodila.

Škandal je priljubljenost Parkove privedel do rekordnega dna, na tedenskih protestih pa je tudi več kot milijon ljudi zahtevalo njen odstop.

Že večkrat se je sicer v solzah opravičila v televizijskih nagovorih, v katerih se je opisala kot osamljena in izolirana državnica, katere napaka je bila le to, da je preveč zaupala prijateljici.