državna meja Svet24.si

Italija bi prekinila schengenski sporazum s ...

jesenice alge Svet24.si

Madež na Savi Dolinki je naraven pojav

1695633573-dsc09685-1695633263267 Necenzurirano

Predsednico republike zapušča ključni sodelavec

koscek erika Reporter.si

Poslovne skrivnosti partnerja Erike Žnidaršič: ...

Zoran Zeljkovic Ekipa24.si

Konec dvomov! Nov pretres v zmajevem gnezdu: ...

Princ Harry in Kate Middleton - nekoč prava prijatelja - danes pa .. Odkrito.si

Kate in Harry - Če se bo to zgodilo, se bosta ...

sveca Ekipa24.si

V hudi prometni nesreči na primorski avtocesti ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Japonski cesar Akihito se zaradi težav z zdravjem odpoveduje prestolu

Deli na:
Japonski cesar Akihito se zaradi težav z zdravjem odpoveduje prestolu

Foto: Getty Images

Japonski cesar Akihito (foto desno) je danes obelodanil, da se namerava v prihodnjih nekaj letih odpovedati prestolu, poroča japonska radiotelevizija NHK. Dvainosemdesetletni vladar ima zadnja leta zdravstvene težave. Abdikacija bi bila v sodobni Japonski korak brez primere.

Cesar je danes sporočil, da želi prestol svojemu nasledniku, 56-letnemu princu Naruhitu (foto levo), prepustiti, preden bo prešibak za polno opravljanje nalog. Družino je o svoji odločitvi že obvestil, spregovoril naj bi tudi pred javnostjo, NHK povzema nemška tiskovna agencija dpa.

Akihita so leta 2003 operirali zaradi raka na prostati, leta 2008 pa je imel s stresom povezane težave z zdravjem. Leta 2011 so ga zaradi bronhitisa hospitalizirali za več kot dva tedna, leta 2012 pa so mu vstavili srčni obvod.

Na čelu Japonske je Akihito zadnjih 27 let. Njegova abdikacija bi bila v sodobni Japonski korak brez primere. Nazadnje je kak živeči japonski monarh prestol prepustil nasledniku pred okoli 200 leti.

Cesar Akihito se je rodil leta 1933 in je leta 1989 nasledil cesarja Hirohita, v katerega imenu se je Japonska borila v drugi svetovni vojni. Ob 70. obletnici konca druge svetovne vojne pred letom dni je Akihito izrekel globoko kesanje.

To je bilo prvič, da je japonski vladar uporabil take besede na spominski slovesnosti ob obletnici japonske kapitulacije in nekateri so v tem videli prizadevanje, da utrdi dediščino pacifizma, ki je pod uradom vladajočih japonskih nacionalistov. Zaradi njegovega distanciranja od agresivnega nacionalizma iz časa druge svetovne vojne so ga mnogi občudovali.

Leta 2011 je naredil izjemno neobičajen korak, ko je po uničujočem potresu in cunamiju v Fukushimi pred televizijskih ekranov nagovoril javnost, navaja britanski BBC.

Akihito, ljubiteljski znanstvenik, je bil tudi prvi japonski monarh, ki se je še v čakalnici na prestol poročil s plebejko. V skladu s povojno japonsko pacifistično ustavo je cesar simbol države in enotnosti ljudstva, formalnih pooblasti ima le malo.