zahi hawass Svet24.si

Resnični Indiana Jones

david cameron, kijev Svet24.si

Britanski zunanji minister z izjavo prestopil ...

matjaz kovacic bobo Necenzurirano

Ne Ljubljana. Da je Maribor izgubil banko, so ...

tina gaber robert golob krizarjenje ickoti Reporter.si

Golob ni imel časa razmišljati o naši ...

roglic Ekipa24.si

Zdaj je znano, kje bo Primož Roglič koval formo ...

Resno? Je on tisti, zaradi katerega bo planet uničen? Odkrito.si

Nas bo Elon Musk pokončal?

1714382871-006-cel-oli-240428-lv-1714382855842 Ekipa24.si

Celjani mislijo resno! Snubili Modrića in ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Hrvaška še zdaleč ni pripravljena na izvajanje schengna

Deli na:
Hrvaška še zdaleč ni pripravljena na izvajanje schengna

Foto: Bobo

Hrvaška ni pripravljena na izvajanje schengenskega pravnega reda, danes piše hrvaški časnik Večernji list. Kot pojasnjuje, pogoje za izvajanje schengenskih pravil izpolnjuje manj kot polovica od skupno sedmih hrvaških mednarodnih letališč ter noben železniški mejni prehod ali obmorsko pristanišče. Stanje ni idealno niti na cestnih mejnih prehodih.

Na hrvaškem notranjem ministrstvu se zavedajo, da zamujajo, a so kljub temu prepričani, da bodo pravočasno odpravili vse pomanjkljivosti ter da bo Hrvaška najpozneje do poletja 2017 tehnično pripravljena za vstop v schengensko območje. Za vstop so zaprosili 1. julija lani, dve leti po tem, ko je Hrvaška postala 28. članica Evropske unije.

Poleg notranjega ministrstva so za izpolnjevanje standardov nadzora zunanje meje Evropske unije zadolžena tudi ministrstvi za finance ter za morje, promet in infrastrukturo. Zaenkrat so več denarja vložili v tehniko kot v infrastrukturo.

EU je Hrvaški za uvajanje schengenskega pravnega reda namenila 120 milijonov evrov, zaenkrat pa je dogovorjenih za 92 milijonov evrov projektov. Pogajanja potekajo o še 12 milijonih evrov, dodaja časnik.

Izpostavlja, da bo junija bolj jasno, kako potekajo hrvaške priprave na schengen, ker bodo stanje ocenjevale štiri komisije EU. Približno dva meseca po njihovem obisku bo objavljeno tudi poročilo, v katerem bodo objavili, ali je bilo vse narejeno v skladu s predpisi ali pa je treba kaj popraviti.

Uvajanje enotnih standardov EU na njenih zunanjih mejah in ukinitev nadzora na notranjih mejah velja za enega strateških interesov Hrvaške.