Annalena Baerbock Svet24.si

Sledi kibernetskega napada na nemško vladajočo ...

ženska Svet24.si

Iskrenost do samega sebe je najboljša ...

občina-ruše, urška-repolusk Necenzurirano

Policija preiskuje, kako je štajerska občina ...

jansa orban fb2 Reporter.si

Večni si želijo biti le avtokrati: v Moskvi, v ...

mbappe Ekipa24.si

"Tako hitro kot teče Mbappe, sem jaz tekel v ...

Tudi Brad Pitt je obupal .. Odkrito.si

Koga briga Barbariga?!

sveca Ekipa24.si

Groza! Tragična nesreča mladega Slovenca! Komaj ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Bruselj danes o kazni za javnofinančni grešnici Španijo in Portugalsko

Deli na:
Bruselj danes o kazni za javnofinančni grešnici Španijo in Portugalsko

Foto: Arhiv Reporterja

Evropska komisija naj bi danes odločala o višini kazni za Španijo in Portugalsko zaradi kršenja javnofinančnih pravil. Komisija je pred časom ugotovila, da državi nista učinkovito ukrepali glede znižanja presežnega javnofinančnega primanjkljaja, zato je proti njima sprožila postopek za uvedbo sankcij. Te niso bile sprejete še nikoli doslej.

Evropska komisija je v začetku julija ocenila, da Španija in Portugalska v priporočenem roku ne bosta izpolnili zastavljenih ciljev v skladu s pravili pakta stabilnosti in rasti. Njun javnofinančni primanjkljaj je v letih 2014 in 2015 presegal najvišjo dovoljeno mejo treh odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP).

Portugalska bi morala primanjkljaj, ki je lani dosegel 4,4 odstotka BDP, zmanjšati do konca lanskega leta. Španija pa svoj primanjkljaj, ki se je lani ustavil pri 5,1 odstotka BDP, letos pa naj bi bil 3,9 odstotka BDP, do konca letošnjega leta ne bo spravila pod tri odstotke.

Oceno komisije so 12. julija potrdili finančni ministri EU, s čimer je začel teči postopek za uvedbo sankcij proti državama. Ti sta imeli v vmesnem času možnost predstaviti obrazložen odgovor z argumenti v prid znižanja ali celo odprave kazni. Sedaj je na potezi komisija, da odloči, kako bo proti članicama ukrepala.

Državi bi lahko doletela kazen v višini do 0,2 odstotka BDP, kar bi v primeru Španije znašalo okoli dve milijardi evrov, v primeru Portugalske pa okoli 360 milijonov evrov. Prav tako jima grozi zamrznitev dela sredstev iz evropskih strukturnih in investicijskih skladov.

Uvedba sankcij je skrajni ukrep, ki ni bil sprejet še nikoli doslej. Zadnjo besedo bodo sicer imeli finančni ministri EU, ali bodo priporočilu komisije glede sankcij pritrdili ali ne.