Revija Reporter
Slovenija

Violeto Tomić »na minimalca«!

Maja Sunčič

7. avg. 2015 4:54 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Poslanka Združene levice (ZL) Tomićeva je ena izmed največjih političnih prevar v parlamentu: v prvem letu je kot poslanka bore malo naredila za delavce in veliko za svoj žep.

Pred vstopom v politiko je zaslovela z vstajniškim sloganom »Poslance na minimalce!« in po izvolitvi takoj pozabila nanj. Kako ne bi, saj njena poslanska plača znaša skoraj štiri tisoč evrov bruto, minimalna plača za 2015 pa pičlih 790,73 evrov bruto. To je pravi obraz Tomićeve, ki igra veliko borko proti razslojevanju, s svojo visoko poslansko plačo pa prispeva k temu. Še več, uvršča se v tako imenovano enoodstotno družbo dohodkovnih bogatunov, proti katerim se baje prav tako bori. Po podatkih Statističnega urada RS se uvršča v najvišji, tj. v 20. dohodkovni razred z najvišjimi plačami v državi. Da v ZL zelo dobro razumejo interese lastnih žepov, ki imajo prednost pred vsem drugim, je razložil Luka Mesec po lanskih volitvah, ko je takoj zavrnil možnost, da bi si poslanci zmanjšali plače: »S tem da bi si v državni upravi izplačevali minimalne plače, ne bi rešili problemov, s katerimi se soočamo v državi.«

Tomićeva in ZL v DZ seveda do danes nista vložili predloga o znižanju poslanskih plač iz solidarnosti do številnih delavskih tovarišev s podpovprečnimi ali minimalnimi plačami, saj v parlamentu predlagajo predvsem tisto, od česar imajo sami korist. Konkretno, Tomićeva se je lani pohvalila na svojem profilu na facebooku z izjemno dobro letino industrijske konoplje, hkrati je podpredsednica odbora za kmetijstvo v DZ, kjer je zagovarjala sajenje in predelavo konoplje. Še več, Tomićeva je z ZL vložila predlog o spremembi zakonodaje o industrijski konoplji. Javno je besedičila, da bi gospodarstvo živelo lažje, če konoplja ne bi bila stigmatizirana. Seveda bi lažje živela predvsem Tomićeva, ki javno ne skriva, da je gojenje konoplje njen zasebni interes, ki ji prinaša korist. Mediji ji pri tem niso gledali pod prste, temveč navijali za legalizacijo konoplje, ki bo Slovenijo bojda potegnila iz krize. Primimo se za trebuh in se režimo do solz tej poceni medijski propagandi!

            Pri Tomićevi je vse en veliki zlagani politični teater. To je pokazala pri zaigrani skrbi za prebivalce južno od Kolpe. Pred lanskimi volitvami v Evropski parlament se je oblekla v poceni demagoški kostum in se teatralično zjokala nad tragično usodo poplavljencev v Srbiji in Bosni: »Zjutraj ob kavi najprej pogledam novice in Facebook, potem pa vsaj eno uro jokam. Potem si obrišem solze, oblečem obleko ʻmočne ženskeʼ in grem v boj.« Seveda gre Tomićeva predvsem v boj za lastni žep, kot je jasno pokazala tudi v sporu s hrvaško pisateljico Vedrano Rudan glede neplačanega honorarja za avtorske pravice za monodramo Rudanove Kurba. Ko je Rudanova Tomićevo na blogu pozvala k plačilu, ji je natrosila kup izgovorov za neplačani dolg in Rudanovo ozmerjala z nacionalistično psovko: »Zgleda, da pač nekdo, ki živi južno od Kolpe, tega ne razume.« Gre za klasični primer sovražnega govora, in to ravno pri Tomićevi, ki se lažno zavzema za pravice prebivalcev »južno od Kolpe«. Mediji v tem primeru prav tako niso opravili svoje funkcije, zato Tomićeva lahko meče take ali drugačne nacionalistične izjave in je zaradi njih celo priljubljena.

            Tomićeva je ob Mescu velika favoritinja levičarskih dominantnih medijev, ki lahko govori in dela, kar hoče. Zato Tomićeva zažiga na javnomnenjskih anketah in denimo po anketi Episcentra po priljubljenosti celo prehiteva Mesca. Levičarskim skrajnežem iz medijev se je seveda najbolj prikupila z izjavo ob lanskem odvzemu poslanskega mandata Janši: »To, da sedi v DZ pravnomočno obsojeni politik, je ista primerjava, kot da bi pravnomočno obsojenega pedofila poslali delat v otroški vrtec.« Ustavno sodišče je pozneje Janši vrnilo mandat in razveljavilo sodbo v zadevi Patria. Tovariš Tomićeve, Mesec, je ustavno sodišče obtožil pristranskosti, češ da zaradi tega nihče več ne verjame v pravno državo. Enakega mnenja je tudi novinarka Financ Petra Sovdat v članku Bavčar, Kordež, Janša in naša sodišča so slaba reklama za tuje naložbe (22. 6. 2015). Z njim sporoča, da zaradi sodbe ustavnega sodišča tujci ne verjamejo v Slovenijo in da edino zaprti Janša zagotavlja priliv tujih naložb. Sovdatova in Finance se sicer redno podelajo na SDS in njenega predsednika, občasno pa desnim bralcem vržejo še kak piškavi piškotek. Da se jim morda ne bi posvetilo, da so Finance klonirala Mladina.

Tomićeva in njeni tovariši iz ZL skupaj z Mladino, uradnim glasilom ZL, nenehno zganjajo kraval proti privatizaciji, zlasti Telekoma. Mesec kot glavni argument proti prodaji Telekoma navaja odpuščanje zaposlenih po prodaji in nižanje plač, češ da je državno lastništvo jamstvo za ohranitev delovnih mest. Zato je prav v nebo bijoče, da so se kričači iz ZL povsem potuhnili ob julijski novici, da bo državni(!) Telekom v naslednjih dveh letih odpustil kar 450 ljudi. Zdaj Mesca kar na lepem ne briga odpuščanje v Telekomu in novi brezposelni reveži, ko se je natolcevanje ZL o privatizaciji in odpuščanju izkazalo za še eno spuščanje megle. Še manj to zanima Tomićevo, ki se raje sonči med dolgimi parlamentarnimi počitnicami in uživa nezasluženo visoko poslansko plačo.