državna meja Svet24.si

Italija bi prekinila schengenski sporazum s ...

jesenice alge Svet24.si

Madež na Savi Dolinki je naraven pojav

1695633573-dsc09685-1695633263267 Necenzurirano

Predsednico republike zapušča ključni sodelavec

koscek erika Reporter.si

Poslovne skrivnosti partnerja Erike Žnidaršič: ...

Zoran Zeljkovic Ekipa24.si

Konec dvomov! Nov pretres v zmajevem gnezdu: ...

marjetka in rudi Njena.si

Poroka na prvi pogled: Rudi in Marjetka, ko ju ...

pogacar 1 Ekipa24.si

Tako malo je manjkalo! Tukaj je posnetek, ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Slovenska varnostnika na spletu prodala za 15.000 evrov orožja

Deli na:
Slovenska varnostnika na spletu prodala za 15.000 evrov orožja

Foto: arhiv Reporterja

Ljubljanski kriminalisti uspešno zaključili preiskavo trgovine z orožjem - Slovenca sta na spletu prodajala orožje in razpečevala ponarejen denar.

Ljubljanski kriminalisti so po večmesečnem zbiranju obvestil zaključili preiskavo trgovine z orožjem, v kateri je 39-letni Slovenec v sodelovanju s 33-letnikom prek spletnega omrežja darknet prodajal prepovedano orožje. Osumljenca sta si v času izvrševanja kaznivih dejanj v roku enega leta na ta način pridobila 15.000 evrov premoženjske koristi.

Vodja oddelka za organizirano kriminaliteto pri PU Ljubljana Stojan Belšak je na novinarski konferenci povedal, da so preiskavo začeli junija letos. Kot so ugotovili, je 39-letnik na spletnem omrežju darknet objavljal svoje ponudbe za prodajo prepovedanega orožja ter se nato dogovoril s spletnimi kupci. 33-letnik, prav tako slovenski državljan, je naročeno prepovedano orožje tudi dostavil na dogovorjeno mesto na območju Ljubljane. V nadaljevanju je 39-letni osumljenec to orožje primerno zapakiral in ga poslal med drugim v Francijo, na Nizozemsko, Švedsko in v Veliko Britanijo.

V dveh primerih sta po besedah Belšaka osumljenca prodala dve avtomatski puški, in sicer znamke kalašnikov, skupaj z nabojnikom in 30 naboji, v drugem primeru pa avtomatsko puško zagi. Poleg tega sta prek darkneta ponujala in tudi prodala še večje število nabojev, dimne ročne bombe in topovske udare, poleg tega pa tudi plinsko pištolo.

Plačilo za dostavljene pakete sta prejemala v valuti bitcoin, ki sta jo nato zamenjala v evre in si sorazmerno razdelila dobiček.


Kot je pojasnil Belšak, so kriminalisti tudi zaznali, da si je eden od osumljenih v tem času priskrbel več ponarejenih bankovcev po 20 evrov, ki jih je nato razpečeval.

Kriminalisti so v hišnih preiskavah pri obeh osumljenih našli in zasegli ponarejen denar ter večjo količino prepovedanega orožja. Poleg tega je bilo po njegovih besedah zaseženih več računalniških naprav in potrdil, pa tudi pravi denar in zlato v vrednosti več tisoč evrov.

Osumljencema, ki sta bila sicer zaposlena kot varnostnika, so policisti zaradi utemeljenega suma 11 kaznivih dejanj nedovoljene proizvodnje in prometa z orožjem ali eksploziva in kaznivega dejanja ponarejanja denarja odvzeli prostost in jima odredili pridržanje, je še dejal Belšak.

Višji kriminalistični inšpektor Robi Ribič je povedal, da se policija pri preiskovanju kaznivih dejanj, ki se izvajajo na darknetu, sooča z novim načinom preiskovanja, saj je celotno omrežje tehnično zasnovano z namenom zagotavljanja anonimnosti vseh udeležencev in tajnosti komunikacij. Pri spopadanju zoper kriminaliteto na tem področju se policija sooča z izzivom, kako na zakonit način zaznavati tovrstno kriminaliteto, identificirati storilce in zavarovati dokazno gradivo.

Za uspešno preiskovanje kaznivih dejanj v povezavi z omrežjem darknet so pravosodno ministrstvo pozvali k iskanju ustreznih zakonskih rešitev in tudi sami predlagali nekatere nove ukrepe, ki pa v trenutno obravnavano predloga novele kazenskega zakonika niso bili vključeni, je še dejal Ribič.